РТ: Пентагон потврђује „стратешко партнерство“ са „спонзором терориста“ Катаром

07-07-2017 09:02:43 | | фото: © Paul Farley / Reuters/ vostok.rs |


Извор:
Восток, РТ

Вашингтон и даље види Катар као поузданог и стратешког партнера у коалицији против "Исламске државе" под вођством САД, упркос тренутној блокади заливске државе од стране четири арапске земље које су обећале да ће интензивирати режим санкција због наводне подршке Катара терористима, као и због одбијања ултиматума.

Амерички министар одбране Џим Матис је разговарао о "продубљивању" стратешког партнерства између Вашингтона и Дохе са министром одбране Катара др. Калидом Ал Атиахом, објавио је Пентагон.

"Секретар и министар су афирмисали стратешко партнерство у безбедности, те су разговарали о обостраним безбедносним интересима, укључујући и тренутни статус операција против "Исламске државе" ", саопштио је портпарол Пентагона Дана Вајт.

Матис је посебно нагласио "важност улоге Катара у анти-терористичкој коалицији против "Исламске државе", наглашавајући недавни допринос Катара са транспортним авионом Ц-17 у кампањи за победу над Исламском државом".

У јуну, на почетку политичке кризе у заливу, Матис и Ал-Атиах су потписали споразум вредан 12 милијарди долара за куповину 36 америчких авиона типа Ф-15. У то време, Пентагон је саопштио да ће споразум дати Дохи "најсавременије способности и повећати безбедносну сарадњу и интероперабилност између Сједињених Држава и Катара".

Споразум је потписан упркос томе што је амерички предсједник Доналд Трумп означио Катар као "спонзором тероризма", а којег су САД годинама снабдевале најсавременијом војном технологијом.

У 2008. години, под администрацијом Обаме, САД су продале Катару продале транспортне авионе Ц-17 и Ц-130. У 2014. години, Вашингтон је испоручио Катару хеликоптере типа "Апач", ПВО системе "Патриот" и против-оклопне ракете "Џавелин".

У међувремену, Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Бахреин и Египат су обећали да ће увести додатне "политичке, економске и правне мере" против Дохе због наводне подршке тероризму. Најава је објављена дан након што је Катар одбио да прихвати ултиматум од 13 захтева, игноришући нови рок који је истекао у среду.

"Све политичке, економске и правне мере ће се предузимати на начин и у време када се сматрају прикладним за очување права четири земље, сигурности и стабилности", наводи се у саопштењу.

Док је Матис приметио "важност де-ескалације тензија", амерички Стејт департмент је упозорио да би криза у заливу могла да се "чак и интензивира".

"Ми смо и даље веома забринути због те ситуације у којој се налазе ове земље. Верујемо да би то могло трајати недељама, месецима, а могло би се чак и интензивирати ", саопштила је портпарол Стејт департмента Хетер Нојерт.

Следеће недеље амерички државни секретар Рекс Тилерсон че отпутовати у Кувајт, где ће наставити да служи као посредник у разрешењу кризе.

Саудијска Арабија, Египат, УАЕ и Бахреин су прекинули дипломатске и економске везе са Катаром почетком јуна. Након ових мера, Катар је добио уверавања и "безусловну подршку" од турског председника Реџепа Таипа Ердогана.

Иран је такође назвао економску блокаду Катара предвођену Саудијском Арабијом неприхватљивом и позвао на дипломатске кораке да како би се смирила криза, обећавајући пружање подршке и помоћи Катару из ваздуха, са мора и земље својој "братској" земљи.

Катар је у међувремену рекао да ће омогућити приступ немачким обавјештајним службама како би помогле Дохи да разјасни оптужбе да наводно финансира тероризам како тврде његови арапски суседи, изјавио је у четвртак немачки министар спољних послова.

22. јуна четири арапске земље представиле су ултиматум који садржи списак захтева од 13 тачака, где се између осталог тражи прекид веза са Ираном, обустављање помоћи "Муслиманском братством" и другим групама, затварање војне базе у којој се налазе турске трупе и затварање ТВ мрежњ "Ал Џазира".

Катар је одбацио захтеве, тврдећи да они крше суверенитет државе.