РТ: Иранска револуционарна гарда запретила САД-у због евентуалне терористичке класификације

17-07-2017 11:42:20 | | фото: © Morteza Nikoubazl / Reuters/ vostok.rs |


Извор: Восток, РТ

Један од команданата Иранске револуционарне гарде упозорио је САД да не одређују гарду као терористичку организацију, као и да не примењују нове санкције против Техерана, наводећи да би такви потези могли бити катастрофални за америчке снаге у региону.

"Означавајући Револуционару гарду као терористичку групу или примена сличних санкција према Револуционарној гарди представљала би велики ризик за САД и њихове базе и војску распоређене у региону", рекао је начелник генералштаба Војске Ирана Мохамад Бакери.

Бакери није елаборирао потенцијалне последице са којим би се војска САД могла суочити.

Саопштење високог команданта долази након извештаја да администрација Трампа разматра предлог који би могао довести до тога да Револуционарна гарда буде проглашена терористичком организацијом.

Саопштење такође долази након што је амерички Сенат изгласао средином јуна нове санкције Ирану због свог ракетног програма. Одлука мора проћи Представнички дом, те мора бити потписана од стране председника Доналда Трампа да би постала закон.

Бакери је рекао да је ирански ракетни програм искључиво одбрамбени и да се о њему никако не може преговарати.

Председник Трамп је у фебруару упозорио Техеран након што је спровео ракетно тестирање.


Бакери је такође критиковао примедбе америчког секретара за одбрану Џејмса Матиса, у којима је рекао да ће промена режима у Ирану бити неопходна да би САД могле нормализовати односе са том земљом.

"Амерички званичници требају говорити мало мудрије, промишљеније и зрелије о другим земљама, посебно када је реч о моћној земљи као што је Иран, а који стоји наспрам свих подвала снажно и с поносом", рекао је он.

Тензије између Вашингтона и Техерана су се погоршале након што је Трамп ступио на место председника у јануару.

Он је у више наврата осудио историјски нуклеарни споразум између Ирана и шест светских сила под администрацијом Обаме, те га је назвао "најгорим договором о којем се икад преговарало".

Према условима споразума, Иран се сложио да смањи број својих центрифуга за обогаћивање уранијума за две трећине, ограничи обогаћивање испод нивоа потребног за прављење оружја, смањи своју количину уранијума за 98 одсто од око 10.000 кг за 15 година, као и да омогући међународну инспекцију. Ово је учињено у замену за укидање међународних санкција Ирану.

Односи између Вашингтона и Техерана још једном су се погоршали након забране путовања од стране Трампа за становнике шест муслиманских већина, укључујући и Иран.