Пут у дивљину: 9 савета за обилазак Алтајског краја

23-07-2017 08:58:18 | | фото: Александар Нерозја, Руска реч/ vostok.rs |

Путовање у земљу прелепих предела


Упркос удаљености Алтајског краја од популарнијих туристичких градова Русије, овде долазе многи странци. Планине, језера, шуме и пустиње Републике Алтај и Алтајског краја су спектакуларно одредиште. Овде, на граници са Монголијом и Казахстаном, наћи ћете многе шаманске реликвије и прастаре изрезбарене стене над ливадама у цвећу. Овде можете сплаварити, планинарити, спавати у традиционалним јуртама. Прочитајте неколико корисних савета за путовање по једном однајегзотичнијих региона Русије.

На ушћу Чује и Катуња Кира Калињина, На ушћу Чује и Катуња


Близу села Чаган Узун у Чујској степи Кира Калињина, Близу села Чаган Узун у Чујској степи

Чујски тракт Кира Калињина, Чујски тракт

Биоскоп на језеру Телецкоје Кира Калињина, Биоскоп на језеру Телецкоје

Прелаз Чеки Таман Кира Калињина, Прелаз Чеки Таман

1. Како стићи

Најбољи начин путовања је авионом до главног града Алтајске Републике – Горно Алтајска (3.800 км источно од Москве). Тамо можете изнајмити ауто или купити туристичку туру те кренути на југ Чујским трактом, односно, Чујским ауто-путем према граници са Монголијом.

Постоје и бројни летови за Барнаул, административни центар Алтајског краја, који је већи и развијенији од Горно Алтајска. У њему је лакше изнајмити аутомобил и отиснути се у тросатну вожњу до Горно Алтајска.

2. Изнајмљивање аутомобила

Ако се одлучите за аутомобил уместо туристичке туре, узмите теренац. Цене се крећу од 75 евра (око 5.000 рубаља) за дан. Иако је Чујски тракт јако добар, постоје места попут језера Телецкоје где морате сићи с главне цесте и припремити се за нераван пут, па и на двоструко теже услове када кише претворе пут у блато.

Главна предност истраживања Алтаја аутомобилом је у томе што можете разапети шатор гдегод пожелите поред пута. Ако не волите такву врсту камповања, унапред резервирајте хотелску собу. Имајте на уму да је у јеку туристичке сезоне (јул-август) тешко наћи било какав смештај. Боље је то учинити 2-3 месеца унапред.

3. Пратите Пут свиле

Извор: Александар НерозјаИзвор: Александар Нерозја

Чујски тракт, око 1.000 километара кривудања, почиње у Новосибирску и протеже се кроз Алтајски крај и Републику Алтај до границе са Монголијом. Северна рута Пута свиле је почињала овде у трећем миленијуму пре Христа.

Чујски тракт је главни и најлепши ауто-пут Алтаја. Дуж њега можете видети мала села и планински пејзаже, а права степа почиње иза снегом прекривених врхова планине Белуха.

4. Припазите на путоказе

Извор: Дијана СеребрењиковаИзвор: Дијана Серебрењикова

Многа занимљива места попут Калбак Таша, видиковца Чике Таман и видиковца на ушћу Чује и Катуња обележена су посебним смеђим знаковима на руском и енглеском језику. Не пропустите знакове дуж Чујског тракта и будите спремни да направите неке од најлепших фотографија у вашем животу.

5. Мање говорите, а више слушајте

Извор: Антон АгарковИзвор: Антон Агарков

Што дубље продирете у Алтај, то ћете ређе сретати досадне туристе. У овим удаљеним подручјима ћете често моћи да комуницирати само рукама, али мањак разговора би могао само да улепшаваше путовање. На пример, можете слушати традиционалне путујуће приповедаче, кајчије, који су у стању да говоре сатима, или можете уживати у запањујућој свемирској тишини под Млечним путем у степи.

6. Будите спремни на неугодности

Извор: Кира КалињинаИзвор: Кира Калињина

Алтај је веома удаљенод цивилизације, и прилично је тешкопронаћи модерантоалет. Будите спремни за пољске клозете. Тоалет-папир и врућа вода су такође недоступни.

Добра вест је, међутим, да, што дубље залазитеу Алтајске планине, то је вероватније да ћете наћи изворе најчистијеводе.

7. Прихватите храну коју вам нуде

Извор: galiya-cook.livejournal.comИзвор: galiya-cook.livejournal.com

Алтај има стару традицију кулинарства, а локални становници су дуго били сточари који знају много о припремању меса и гозбама. Као госту, понудиће вам најбољу храну коју имају, па чак и ако сте случајни туриста који не говори њихов језик. Неприхватање понуђеног јела или традиционалногкумисасматра се некултурним. И нелогичним, наравно. Зато се припремите да уживате у овчетини, домаћем сиру, кобиљем млеку и златно-смеђимбаурсакикрофнама.

8. Потражите мале локалне музеје

Извор: Legion-MediaИзвор: Legion-Media

На списку ваших планова за Алтај морају бити посете локалним музејима. Тамо нећете пронаћи само занимљиве експонате већ и занимљиве људе. Наследници бројних алтајских култура – Казаси, Теленгити, Алтајци, номади и Руси – понекад имају породичне музеје у својим јуртама или кућама и биће им драго да вам покажу највредније што су сачували из прошлости – традиционалне ношње, седла која су њихови преци ручно украсилисребром, змајеве, старе породичне фотографије, као и да вам испричају о тренирању сурих орлова и много тога другог.

9. Понесите дарове

Извор: Legion-MediaИзвор: Legion-Media

У знак захвалности за гостољубивост, било да се радио заједничком оброку или обиласку занимљивог места, лепо јепоклонити домаћину мали сувенир из вашегкраја који лако стане у џеп или ранац.

Пријатне успомене могу бити најбољи дар. Могуће је да ћете се некад поновосрести на Алтају. Казашки ћилимиса етничким мотивима, традиционални музички инструменти, тајни састојци номадског чаја или десерта могу бити одлични сувенири које ћете випонети са Алтаја.

Кира Калињина, Јулија Шандуренко, Руска реч