ЕУ се уплашила могућих нових санкција САД против Русије

24-07-2017 10:00:05 | | фото: Global Look Press/ vostok.rs |


Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер позвао је да се хитно разговара о могућем одговору ЕУ у случају увођења нових америчких санкција против Русије, без разматрања примедби ЕУ, пише „Фајненшел тајмс“.

Документ који је припремљен за састанак Европске комисије у среду, у који је „Фајненшел тајмс“ имао увид, представља неколико договора, између осталог, потреба да се од председника САД добије уверење да санкције неће утицати на интересе ЕУ, или могућност да се америчке санкције које штете европским интересима пониште у Европској унији.

Јункер је позвао да се хитно размотре могуће акције Брисела у случају да се европске енергетске и друге компаније нађу на удару санкција о којима се расправља у америчком Конгресу, наводи лист.

Брисел би требало да буде спреман да делује наредних дана уколико Сједињене Америчке Државе предузму мере „не узимајући у обзир забринутост ЕУ“, наводи се у документу Европске комисије припремљеном за састанак који цитира лист.



У документу се наводи да фокус Брисела треба да буде тражење „јавне или писмене изјаве“ од америчке администрације да се нове санкције неће примењивати тако да утичу на интересе Европске уније. Друга опција која се помиње у документу Европске комисије предвиђа могућност проглашавања акција Вашингтона неважећим на територији ЕУ, пише лист.

Такође се разматра могућност предузимања одговарајућих контрамера које одговарају стандардима СТО, додаје „Фајненшел тајмс“.

У суботу је објављено да су републиканци и демократе у оба дома америчког Конгреса усагласили текст нацрта закона о санкцијама Русији и Ирану. Документ је објављен на сајту Конгреса и у наредним недељама ће се о њему гласати у Представничком дому (уторак) и Сенату. Затим он треба да иде код председника на потпис.

Истовремено је портпаролка Беле куће Сара Сандерс изјавила да администрација америчког председника Доналда Трампа „подржава чврстину према Русији и, конкретно, увођење санкција“.


Европска унија назвала је овај пројекат једностраним акцијама Вашингтона и сматра да он може да доведе до великих, неселективних и нежељених последица. У нацрту закона, без обзира на захтеве америчких компанија за увођење промена, остале су одредбе о енергији, између осталог, усмерене против „Северног тока 2“.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут