Лидери БРИКС-а осудили и једностране војне интервенције и економске санкције

04-09-2017 01:45:15 | | фото: Reuters/ vostok.rs |


Лидери БРИКС-а снажно су осудили нуклеарну пробу коју је Северна Кореја извела у недељу, наводи се у Сјаменској декларацији лидера држава ове организације.

„Одлучно осуђујемо нуклеарну пробу коју је извела Северна Кореја“, истиче се у документу.

Истовремено су лидери БРИКС-а изразили дубоку забринутост због „сталних тензија над дугорочним нуклеарним проблемом на Корејском полуострву“.„Наглашавамо да се он може решити само мирним путем и директним дијалогом свих заинтересованих страна“, наводи се у саопштењу.

Северна Кореја објавила је 3. септембра о успешном тестирању хидрогенске бомбе, намењене за интерконтиненталне балистичке ракете. Наређење о извођењу пробе лично је потписао лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун.

Северна Кореја тврди да испитивање хидрогенске ракете није довело до радијације нити других негативних утицаја на животну средину. Министарство одбране Јапана проценило је снагу тестиране ракете на 70 килотона, што је неколико пута јаче од атомских бомби бачених на јапанске градове Хирошиму и Нагасаки 1945. године.

Лидери БРИКС-а позвали су све земље и на „придржавање интегрисаног приступа борби против тероризма, који би требало да укључи и супротстављање радикализацији, врбовању и премештању терориста, укључујући стране терористе и блокирање извора финансирања тероризма“.

У декларацији се наводи да се ради о финансирању терориста који долази, између осталог, преко организованог криминала путем прања новца, трансфера оружја, илегалне трговине наркотицима и других криминалних активности.

„Чврсто намеравамо да спречимо растуће ширење терористичких идеја и да се боримо против свих извора, метода и канала за финансирање терориста“, наглашава се у документу.

Лидери БРИКС-а су осудили и једностране војне интервенције и економске санкције.

У документу се наводи да успостављање дугорочног мира захтева свеобухватан приступ заснован на међусобном поверењу и користи, правди и сарадњи, чији је циљ отклањање узрока конфликата, укључујући политичке, економске и социјалне.

У декларацији се, такође, наводи да земље БРИКС-а подржавају женевски и астански формат преговора за решавање ситуације Сирији, као и стварање зона деескалације.

„Снажно подржавамо мировне преговоре у Женеви и процес у Астани и поздрављамо организовање зона деескалације у Сирији које су помогли у смањењу нивоа насиља и стварању позитивне динамике и услова за постизање значајног напретка у мировним преговорима под окриљем Уједињених нација“, наводи се у тексту Декларације.

Лидери „петорке“ такође су се заложили против употребе хемијског оружја.