Пентагон издваја до 2,2 милијарде долара за оружје и муницију сиријским побуњенике

13-09-2017 12:04:39 | | фото: news.vice.com/ vostok.rs |


Пентагон издваја до 2,2 милијарде долара за оружје и муницију совјетског типа за сиријске побуњенике, наводи се у резултатима заједничке истраге Центра за истраживање корупције и организованог криминала (ОЦЦРП) и Балканске мреже за истраживачко новинарство (БИРН).

Центар за истраживање корупције и организованог криминала (ОЦЦРП), који финансирају амерички фондови, Стејт департмент САД и милијардер Џорџ Сорош, пише да је Пентагон ангажовао „целу војску извођача и подизвођача“, од богатих војно-индустријских корпорација до предузећа повезаних са организованим криминалом.

У извештају се наводи да се Министарство одбране САД, због недовољних производних капацитета произвођача оружја у земљама Балкана и Источне Европе, који већ испоручују оружје за сиријски рат, како би задовољило потражњу обратило добављачима из Казахстана, Грузије и Украјине и смањило захтеве за производне стандарде.

Новинари су реконструисали сложени ланац снабдевања оружјем у Сирији на основу документације о набавци, података система за праћење бродова за пловидбу, службених извештаја, процурелих имејлова и интервјуа са инсајдерима. Тај програм спроведен је одвојено од већ затвореног програма ЦИА за наоружавање побуњеника који се боре против сиријског председника Башара Асада.

У извештају се наводи да Пентагон купује оружје преко два канала: преко Команде за специјалне операције (СОЦОМ), која надгледа специјалне операције у свим службама војске Сједињених Америчких Држава, и преко „Пикатини арсенала“, мало познате војне организације за научна истраживања и производњу у Њу Џерзију. Оружје се из Европе транспортује морем и ваздухом у Турску, Јордан и Кувајт. Затим се авионима или камионима испоручује америчким савезницима на северу и југу Сирије.

Новинари су открили да САД користе нејасне формулације у законским документима из којих није јасно да је крајња дестинација тог оружја Сирија, што је пракса за коју експерти сматрају да угрожава међународне напоре у борби против илегалне трговине оружјем. Осим тога, властима држава Источне Европе, које се баве трговином оружја и муниције, прети кршење норми међународног права. Такође се поставља питање ко користи муницију и шта ће им се десити након пораза ДАЕШ-а.

Такође се наводи да је велика куповина оружја почела у септембру 2015. године под администрацијом председника Барака Обаме. До маја 2017. године Пентагон је потрошио више од 700 милиона долара на аутоматске пушке „калашњиков“, противтенковске бацаче граната, минобацаче и друго оружје и муницију.

Према уговору до 2022. године биће потрошено још више од 900 милиона долара, а додатних 600 милиона планирано је буџетом или затражено од Трампове администрације. Аутори извештаја пишу да Пентагон намерава да на сиријске савезнике потроши укупно до 2,2 милијарде долара.

Представници Пентагона изјавили су да су спровели темељну проверу прималаца и да је опрема испоручена „према порасту“, а то је био „неопходан минимум за хитне мисије“.

Према подацима хиљада докумената о набавкама, до маја 2017. године СОЦОМ је купио оружја и муниције у вредности од 238,5 милиона долара из Бугарске, Босне и Херцеговине, Чешке, Казахстана, Пољске, Румуније, Србије и Украјине. У текућој фискалној години, СОЦОМ ће купити оружје за још 172 милиона долара. Осим тога, Трампова администрација за куповину оружја затражила је или предвидела буџетом за 2018. годину још 412 милиона долара.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут