„Миг-21” чува наше небо већ 55 година

28-09-2017 01:49:04 | | фото: Војска Србије/ vostok.rs |

Пре пет и по деценија из Совјетског савеза набављени први авиони "МИГ-21"


У сенци ишчекиване испоруке руских авиона, Ратно ваздухопловство Војске Србије обележава пуних 55 година од уласка авиона "миг-21" у наше оружане снаге. Поуздани ловац, пет и по деценија од првог фарбања у домаће ознаке и даље брине о небу над Србијом.

Југословенска армија пре тачно пет и по деценија појачала се тада најбољим и најпоузданијим авионом чији је рок трајања дебело загазио и у 21. век. У тренутку када су, уз најстроже мере тајности стигле на батајнички аеродром, ове летелице биле су равне технолошком чуду и важиле су за најмодерније ловце на свету. Били су то први надзвучни ловци и пресретачи који су могли да лете и дејствују ноћу, као и у свим метео условима. Уз "миг-21", у ЈНА је у употребу ушла и К-13, прва вођена ракета ваздух-ваздух која је коришћена у Југославији, пишу Новости.

Првих пет авиона "миг-21" слетело је на батајнички аеродром 14. септембра 1962. године. Ова испорука поклопила се са отопљавањем односа са Совјетским Савезом у време председника Никите Хрушчова и заокретом у набавци војне технике од Запада ка Истоку. Иако је почетни избор ваздухопловаца био француски "мираж", нова летелица на први маневар освојила је срца југословенских пилота.


фото: Војска Србије

- Авион "миг-21" по много чему је јединствена летелица - наводе пилоти који су летели на "мигуши". - Поуздан, моћан и добрих перформанси, ствара непоновљив осећај летења. Технологија напредује, произведени су боље летелице, али "балалајка" је у правом смислу речи - авион за сва времена.

Операција испоруке изведена је под шифрованим именом "Романија" и обављена је далеко од очију јавности. За новоприспеле "мигове" уведено је и посебно југословенско име Л-12 ("ловац 12"), како се ни на основу документације не би могло претпоставити о којим летелицама је реч. То је установило и традицију домаћих ознака за летелице Ратног ваздухопловства, која постоји и данас.

Југославија је наручила 40 летелица, а последњи авиони овог контингента слетели су на Батајницу 1966. године. Распоређени су у тадашњи 204. ловачки пук, а већ 1968. наћи ће се и у саставу 117. ловачког пука на загребачком Плесу и на новом аеродрому-тврђави Жељава код Бихаћа. Многобројне летелице овог типа набављане наредних деценија, распоређиване су по строгим војним плановима, а по распаду Југославије гро авиона прераспоређен је на батајнички аеродром.

Авиони "миг-21" и данас лете у саставу 101. ловачке авијацијске ескадриле Војске Србије. У овом тренутку Војска Србије на списку има 21 авион типа "бис" и више двоседих авиона УМ, али је један број проглашен сувишним због истека временских ресурса. Позудани руски ловац у систему је борбеног дежурства система ПВО, наоружан и спреман да полети.

ЛЕТЕЋА ЕНИГМА


Ловац "миг-21" авион је са вероватно најбогатијим борбеним искуством у новијој историји, а коришћен је у сукобима широм света. Првих деценија коришћења био је обавијен велом мистерије и веома интересантан агентима западних армија. Операцијом "Дијамант" из 1963. године израелска тајна служба Мосад домогла се овог совјетског ловца, који је предат Американцима на испитивање. Као одговор на широку производњу "двадесет јединице" САД су развиле авион високих перформанси "Ф-104 старфајтер".

Р. Драговић,
Новости