Велики потенцијал за сарадњу србских и руских научника у примени нуклеарних технологија

03-10-2017 09:14:46 | | фото: © Sputnik/ Vitaliy Belousov/ vostok.rs |


Србија је заинтересована да оствари ближу научну сарадњу између Нуклеарног института Винча и Нуклеарних објеката Србије, са једне, и Руске државне корпорације за атомску енергију „Росатом“, са друге стране, изјавио је министар задужен за иновације и технолошки развој у Влади Србије Ненад Поповић.

Он је оценио да постоји велики потенцијал за сарадњу србских и руских научника у области мирне примене нуклеарних технологија.

Поповић је на састанку са генералним директором „Росатома“ Алексејем Лихачовим истакао да у Институту Винча и Нуклеарним објектима Србије ради више од 250 доктора наука.

Ти системи су, наводи Поповић, једни од највећих научних капацитета Србије.

„Желимо да отворимо могућност сарадње између руских и србских научно-истраживачких организација, научника и иновационих компанија у сфери атомске енергије и њеног мирног коришћења у медицини, пољопривреди, индустрији“, рекао је Поповић.

Како је саопштио кабинет министра, Поповић и Лихачов су истакли да је један од могућих видова сарадње између Нуклеарног института Винча и „Росатома“ заједничко улагање у производњу циклотронских радиофармацеутика и примену протонске терапије у медицини.

„Реч је о развоју медицинских производа који би били намењени читавом региону Балкана. Разговори о томе већ су вођени у прошлости, а руска страна је показала спремност да ти разговори буду обновљени“, објаснио је Поповић.

Поповић и Лихачов су оценили да постоји могућност за остваривање ближе сарадње између „Росатома“ и предузећа Нуклеарни објекти Србије.

Србски министар је истакао да су руски партнери заинтересовани да пруже помоћ Нуклеарним објектима Србије у знању, опреми и обукама.

„Предузеће Нуклеарни објекти Србије је једино предузеће на територији Србије чија је делатност усмерена ка безбедном управљању нуклеарним објектима и радиоактивним отпадом. То је одговоран и важан посао за безбедност целе државе. Зато знања наших стручњака, као и опрема на којој они раде, морају стално да се унапређују“, каже Поповић.

Посебно су нам, наводи, важна искуства руских партнера у третману радиоактивног отпада.

Договорено је, нагласио је Поповић, да у будућности Нуклеарни објекти Србије шаљу своје стручњаке на обуку у „Росатом“.