Мађарска покреће ревизију споразума о придруживању Украјине са ЕУ

10-10-2017 10:38:18 | | / vostok.rs |


Будимпешта покреће ревизију споразума о придруживању Украјине са Европском унијом због новог закона о образовању који је усвојио Кијев, изјавио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто током састанка са представницима мађарске дијаспоре у Ужгороду.

Мађарски министар је навео да нови закон „О образовању“ крши принципе Споразума о придруживању између Украјине и ЕУ, јер лишава националне мањине права на учење на матерњем језику. То ће довести до погоршања положаја Мађара и других националних мањина које живе у Украјини, нагласио је Сијарто, пише „Мађар немзет.

„Неприхватљиво је да се у 21. веку у суседству ЕУ затварају школе због учења на националним језицима“, додао је он и изразио уверење да је једини начин да се утиче на ситуацију повећање међународног притиска на Кијев.

У понедељак је министар спољних послова Украјине Павел Климкин предложио Сијарту да разговарају о „језичким“ одредбама новог украјинског закона о образовању.

Крајем септембра председник Украјине Петро Порошенко потписао је закон о образовању који знатно смањује могућност учења на језицима националних мањина. Овај документ ступио је на снагу 28. септембра и биће увођен у фазама до 2020. године.

Власти Мађарске и Румуније саопштиле су да закон крши права украјинских националних мањина. Будимпешта је потезе Кијева назвала „ударом у леђа“ и обећала да ће као одговор на то блокирати могућност приступања Украјине Европској унији. Москва је напоменула да овај документ крши Устав Украјине и међународне обавезе Кијева.

Споразум о придруживању и зони слободне трговине између Украјине и Европске уније потписан је у јуну 2014. године. Од 1. јануара прошле године ступиле су на снагу скоро све одредбе које се односе на зону слободне трговине. Од 1. септембра 2017. године почеле су да функционишу одредбе које се односе на сарадњу у области одбране, превенције сукоба, опорезивања, државних финансија, борбе против тероризма, миграције и контроле границе.