Авети прошлости: Заборављена гробља тенкова у Русији

08-12-2017 10:52:38 | | фото: Лана Сатор / Russia beyond/ vostok.rs |


Русија је од Совјетског Савеза наследила хиљаде тенкова и војних возила. Застареле и бескорисне, ове зарђале канте из хладног рата нагомилавају се на складиштима широм земље, представљајући проблем који Русија мора да реши.


Рециклажа застареле војне опреме је важан задатак за руске Оружане снаге. И тешко је рећи да ли на том пољу има помака. Бројна складишта превазиђене војне опреме непрекидно се пуне.

Веома често оваква „гробља” остају без надзора. Тако се догодило да су сакупљачи печурака у шумама Московске области пронашли стари систем С-200.

Најисплативија варијанта за Министарство одбране у решавању питања застареле опреме је организација специјалних аукција на којима одбачена возила могу да купе физичка лица или организације.

Застарела војна опрема пре продаје пролази процес демилитаризације: све оружје, уређаји и технологије морају бити уклоњени.

Дешава се да тенк или војно возило морају бити одбачени и пре него што су уопште имали прилику да буду употребљени и на свом одометру имају нула пређених километара.

Продата опрема почиње да се користи у цивилне сврхе. Тенкови се могу користити као ватрогасна возила у тешким условима, а оклопни транспортери су идеални за геологе и љубитеље екстремних спортова.

Остала одбачена опрема се одвози у сервисе за поправку оклопне технике, где се сече на делове: задржавају се делови који се могу искористити, а остатак се баца.

Трећа могућност је да се опрема нађе на „гробљу” и да чека да коначно стигне на ред за рециклажу или да потпуно пропадне на киши и снегу.

Русија није једина земља која је суочена са проблемом застареле војне опреме. Оваква гробља постоје свуда у свету. Једно од најзанимљивијих налази се у близини италијанског града Верчели, а друго на ваздухопловној бази Дејвис-Монтен у Аризони, где је смештено једно од највећих складишта старих војних авиона.

Руско Министарство одбране би желело да избегне грешке из прошлости. Зато оно данас склапа споразуме са произвођачима наоружања о одржавању опреме током читавог века њеног коришћења, укључујући рециклажу после изласка из функције. Ово би требало да спречи стварање нових гробаља војне технике.

Борис Јегоров,
Russia beyond