Бионичко око омогућило Рускињи да после 13 година поново прогледа

29-12-2017 12:31:11 | | фото: Pixabay / Russia beyond/ vostok.rs |


По цени од 140 000 долара ово је тек друга оваква операција у Русији.

21. децембра дотад потпуно слепа жена из Чељабинска је први пут после 13 година угледала свог мужа. Антонина Захарченко је од детињства имала нарушен вид, а 2004. године, кад јој је било 37 година, потпуно је ослепела. Сада, скоро 14 година касније, микрочип уграђен у њено око омогућава јој да делимично поврати вид.

Бионичко око

Бионичко око је високотехнолошко достигнуће које се састоји од електричног импланта, наочара са камером и посебног уређаја за процесуирање слике са камере. Камера хвата слику и шаље је у микрочип који је уграђен у око пацијента, сигнал се затим конвертује у слику коју мозак може да прими.

Током операције се у жуту мрљу, централни део мрежњаче, уграђује микрочип и пацијент је у стању да види слику у пикселима.

Постоји најмање 10 верзија ове технологије, која има заједнички назив протетичко око, а верзија која је уграђена у Русији је само једна од могућих опција.

„Ово је америчка технологија развијена током последњих 10 година”, објашњава Христо Тахчиди, очни хирург и директор медицинског центра у којем је извршена операција.

„Бионичко око повезује електронику и биологију. У току су клиничка испитивања овог система. Досада је у свету изведено само неколико десетина оваквих операција”, каже руски хирург.

У Русији је ово тек друга експериментална операција у којој је бионичко око успешно уграђено. Прву операцију уградње бионичког ока у Русији извео је у августу 2017. године исти тим хирурга под Тахчидијевим вођством. Била је то важна прекретница за примену технологије бионичког ока у Русији.

За 140 000 долара можете повратити вид

Оба пацијента, међутим, никада неће моћи да виде онако како виде људи са здравим очима. „Ова операција је само прва фаза у разумевању функционисања визуелне протезе”, каже Тахчиди.

Антонина Захарченко

„Током операције се у жуту мрљу, централни део мрежњаче, уграђује микрочип и пацијент је у стању да види слику у пикселима. Међутим, за разлику од слика са великим бројем пиксела, пацијент види светлосне мрље које су много мање јасне. Ради се пре о систему светлосног кодирања који он, уз нашу помоћ, треба да развије и тако научи да живи у овом новом свету”, објашњава руски хирург.

Па ипак, први пацијенти којима је уграђено бионичко око доживели су радост о којој раније нису могли ни да сањају: поново су после много година могли да виде своје најмилије. Цена операције се процењује на око 140 000 долара, па веома мали број људи који су изгубили вид може себи да приушти ову иновативну процедуру.

Прве две успешне операције финансирале су хуманитарне организације, медицинске установе и приватне фондације. После прве успешне имплантације, заменица министра здравља Русије Татјана Јаковљева обећала је да ће бити размотрена могућност да се ова врста операције нађе на листи високотехнолошких операција које у потпуности финансира држава.

С обзиром да се још увек не налази на овој листи, скоро 50 000 руских грађана који су изгубили вид мораће да сачекају на шансу да поново виде своје ближње.

Russia beyond