У Државној думи предложили да се дан капитулације Јапана прогласи празником

22-01-2019 09:08:58 | | фото: CC0/ vostok.rs |


Заменик председника Комитета за одбрану Државне думе, Александар Шерин је предложио да се дан капитулације Јапана прогласи празником.

"Данас уводим законодавну иницијативу да се у Руској Федерацији 2. септембар 1945. прогласи за празник - Дан капитулације милитаристичког Јапана", рекао је Шерин током пленарне седнице.

2. септембра 1945. Јапан је потписао Закон о безусловној капитулацији, прихватајући услове из Потсдамске декларације. Његов суверенитет био је ограничен на острва Хоншу, Кјушу, Шикоку и Хокаидо, као и на мање отоке јапанског архипелага. Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи су предана Совјетском Савезу.

Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису ничим резултирали и мировни споразум након Другог светског рата никада није потписан.

Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав СССР-а након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.

У Москви је 14. јануара одржана прва рунда разговора између министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова и његовог јапанског колеге Тароа Коноа о мировном споразуму између Русије и Јапана. Након састанка Лавров је нагласио да су стране потврдиле спремност да раде на основу декларације из 1956. године, „што пре свега значи непроменљивост првог корака — потпуно признавање од стране Јапана резултата Другог светског рата, укључујући и суверенитет Русије над свим острвима Јужнокурилског архипелага“.