Путин: Истраживање космоса постаје најважнији правац националног развоја

13-04-2019 01:13:31 | | фото: © Михаил Климентьев/ТАСС/ vostok.rs |


Председник Владимир Путин, говорећи у поздрвном говору на свечаном концерту поводом Дана космонаутике, обећао је помоћ владе у развоју космоса.

"Желио бих поново нагласити, пружићемо сву потребну помоћ и подршку развоју руске космонаутике", рекао је Путин.

Председник је честитао свима на Дан космонаутике, те истакао изузетна достигнућа таквих пионира космоса као што су Јуриј Гагарин, Валентина Терјешкоова, Алексеј Леонов и други. Он је такође указао на достигнућа совјетских дизајнера, инжењера и радника који су створили први сателит Земље и космичке станице.



"Креатори наших космичких победа поставили су заиста велике циљеве усмерене на будућност, циљеве вредне велике земље. Они су преузели ризике, постигли технолошке помаке, радили не штедећи себе, показали пример самопожртвовања и истинске љубави према домовини", рекао је Путин.

Он је нагласио да је због своје храбрости, научних генија, неисцрпне вере у људске способности, Русија постала прва у космосу. По његовом мишљењу, тај осећај поноса у домовини и њених хероја треба да служи као извор инспирације за решавање нових задатака и достигнућа која су веома неопходна за савремену руску космичку индустрију.


"Лидерство треба стално потврђивати, адекватно издржати снажну, растућу конкуренцију, прилагођавати се решавању сложених задатака Данас, да би били међу водећим земљама на планети, морате бити лидери у космосу", нагласио је председник. Стога, уверен је председник, истраживање космоса постаје најважнији правац националног развоја.

Честитке са Међународне космичке станице поводом Дана космонаутике


"У наредним годинама наставићемо да развијамо комуникације, навигацију и динстациони развој Земље. У том циљу, намеравамо да повећамо нашу сателитску констелацију, укључујући и стабилну геостационарну орбиту", рекао је председник.

Он је додао да је "потребно проширити истраживање далеког космоса и програме летења, не само аутоматско, беспилотно, већ и уз учешће човека". Према Путиновим речима, за ово је неопходно да се створи космички брод следеће генерације и ракета носач супер тешке класе, напредни мотори и материјали. Он је убеђен да су руски инжењери, пројектанти и предузећа космичке индустрије спремни да одговоре на ове изазове, посебно зато што имају моћну технолошку базу и кадровски потенцијал.

Као илустрацију широких могућности руског космичког програма, Путин је подсетио на недавну успешну испоруку терета на Међународну космичку станицу за само 3 сата и 21 минут. Он је нагласио да су наше конкурентске предности континуитет генерација, те захвалио ветеранима и поштованим радницима у космичкој области, који су пренели своја искуства.

"У исто време, очигледно, да би се постигли значајни резултати, биће неопходно радикално побољшати квалитет и ефикасност космичке индустрије, ослободити се свега онога што нас спречава да напредујемо, концентришући научне, интелектуалне, производне ресурсе", рекао је Путин.

Путин је подсетио да је у обраћању Савезној скупштини говорио пројекту да се у Москви направи Национални космички центар Хруничев, где би се концентрисала седишта водећих космичких предузећа. Све ово ће осигурати не само континуитет, већ и висок ниво интеракције. До средине 2020. године ће се основати научни холдинг за ракетне моторе, чије ће срце бити НПО "Енергомаш".

Русија по 58. пут слави Дан космонаутике. Пре 58 година 12. априла 1961. године Јуриј Гагарин на броду „Восток“ је први човек на свету који је летео око Земље. Лет који је трајао 108 минута, започео је нову еру у освајању космоса.