РТ: Кина обећава „неопходне контрамере“ САД-у након повећања царина

10-05-2019 07:41:46 | | фото: © Reuters / Jason Lee / RT/ vostok.rs |


Извор:Восток/РТ

Кина планира да предузме "неопходне контрамере" као одговор на америчку одлуку о повећању тарифа на 25 посто на 200 милијарди долара вредности кинеских производа, што је одлука за коју Министарство трговине Кине "дубоко жали".

Министарство није детаљно објаснило шта би то могло бити, али је додало да се нада да би САД могле да постигну обострано задовољавајући споразум са Кином кроз "сарадњу и консултације".


Саопштење Пекинга дато је након што је повећање тарифа ступило на снагу са четвртка на петак у поноћи, након два дана очајних преговора усмерених на спасавање трговинског споразума који се већ неколико месеци ствара.

Амерички председник Доналд Трамп је објавио је у недељу одлуку о додатним царинама, оптужујући Кину да се повлачи у односу на обвезе које је преузела за време разраде споразума, те је касније саопштио - "они су прекинули посао". Кинески званичници пожурили су у САД да наставе преговоре, што је показало да су "озбиљни" за постизање споразума. За сада није било напретка, а разговори у Вашингтону су прешли у други дан без видљивог напретка.


Тарифе утичу на широк спектар увезених потрошачких производа, укључујући електронику, одећу, намештај, грађевинске материјале, плодове мора и расвету. Тарифе не утичу на производе који су тренутно у транзиту, што значи да две земље имају шамсу за постизање договора, све док је следећа испорука робе из Кине још на путу.


Кина већ наплаћује царине на 91 проценат увоза из САД-а, односно на робу у вредности од преко 110 милијарди долара, укључујући пољопривредне производе. Две земље су повећавале тарифе у текућем трговинском рату који траје више од годину дана - сукоб који се прелио на наизглед неповезане ствари као што је притвор за директора "Хуавеја" Менг Ванжоу на основу оптужби за кршење америчких санкција против Ирана и текућим оптужбама из САД-а, да се "Хуавеј" и друге кинеске телекомуникационе компаније користе за шпијунирање клијената.


Сједињене Америчке Државе забраниле су федералним агенцијама да користе "Хуавеј" технологију и учиниле су све што је у њеној моћи да убеде савезнике да спрече "Хуавеј", "ЗТЕ" и друге кинеске фирме да понуде уговоре за 5G мрежу. То је дошло до те мере
да је Вашингтон запретио Великој Британији да ће изаћи из мреже за размену обавештајних података "Пет очију" ако дају уговор компанији "Хуавеј".