РТ: „Непријатељи слободе?“ Немачка покреће крсташки рат против деснице усред кризе аустријске владе

19-05-2019 09:51:18 | | © Angela Merkel / Reuters / Fabrizio Bensch; Ralf Stenger / |


Извор:Восток/РТ

Немачки политичари, укључујући канцеларку Ангелу Меркел, пожурили су да искористе политичку кризу у суседној Аустрији за своје политичке циљеве, уједињујући се у крсташком рату против десничарских снага.

Како се Аустрија враћа из скандала у којем је протагониста заменик канцелара Хајнц Кристијан Штрахе, који је земљу ставио на ивицу ванредних избора, у Немачкој су политичари и званичници готово свих политичких позадина искористили прилику да демонизују "десничарске популисте", те да науче своје суседе како треба да се баве политиком.


„Европа је унија земаља које су одлучиле да сарађују на основу заједничких вредности“, рекла је Меркелова новинарима у главном граду Хрватске, Загребу, одговарајући на питање о ситуацији у Аустрији.

"Бавимо се покретима, популистичким покретима који у многим аспектима презиру те вредности и настоје уништити Европу наших вредности, тако да им се морамо супротставити."


Видео који приказује Штрахеа и његовог блиског сарадника који расправља о потенцијално илегалним аранжманима са "руском пословном женом", представља се као коначан "доказ" да се не може веровати десничарима, нарочито од стране немачких политичких елита које су се бориле са талас десничарских осећаја међу становништвом. У светлу предстојећих избора за Парламент ЕУ, они су очигледно одлучили да је аустријска криза усредсређена на десничарску странку која је пре две године ушла у владајућу коалицију, те је добар изговор за подсећање њихових бирача и остатка Европе, шта су то тачно европске вредности и ко су заиста њихови непријатељи.

Немачки министар спољних послова Хаико Мас је био отворен у својој процени, називајући десничаре "непријатеље слободе". Његове колеге из Социјалдемократске партије (СПД), која пати од историјско ниског нивоа подршке према недавним анкетама, одмах су следиле тај примјер са нетраженимсаветом аустријском канцелару.

"Себастиан Курц нема другу опцију осим да одмах заврши с овом владом и извини се што је поверио одговорност онима који сеју раздори провокаторима као што је Шрахе", изјавио је генерални секретар СПД Ларс Клингбајл. Замјеник шефа социјалдемократа, Ралф Штегнер, изјавио је да је скандалозни видео "показао глупост и изопаченост десничарских радикала и да сви виде да су корумпирани, недемократски и опасни."

Лидер Немачке зелене партије Роберт Хабек рекао је да је "време да се повуче црта", док је колега из странке Аналена Баербок за недељни "Велт ам Зонтаг" изјавила да "овај нечувени скандал показује да десничарски популисти презиру наше вредности као што су слобода штампе и раде систематски да угрозе демократију".
Копредседавајући партије Немачке левице, Бернд Рикингер, такође је осудио Штрахеову Странку слободе, тврдећи да се политичка снага која се користила као за браниоца обичних људи испоставила као странка "богатих, корумпираних и дрских".

Једина немачка странка која није изразила љутњу због политичког скандала у Аустрији била је десна алтернатива за Немачку (АфД). "ФПО је наш блиски партнер", рекао је копредседавајући АфД-а Јерг Мојтен, додајући да неће "убадати с леђа" своје савезнике у позадини "изолованог случаја".

Скандал који је изазвао процурели видео, који су први пут објавили два немачка медија, навео је Штрахеа да поднесе оставку на место заменика канцелара и као шефа ФПО-а. Он је видео назвао "политичким убиством". Хиљаде људи је организовало спонтани протест у Бечу, а канцелар Себастиан Курц је најавио ванредне изборе. Аустријски председник Александер Ван дер Белен назвао изборе "једини начин да се поврати поверење у јавне институције".