Све видљивија ниска језичка култура: Предлог да се на факултете уведе србски језик као обавезан предмет

15-06-2019 12:51:29 | | фото: Д. Стојановић / Политика/ vostok.rs |


Одбор за стандардизацију србског језика упутио је Конференцији универзитета Србије (Конус) предлог да се на факултете уведе србски језик као обавезан предмет.


„Све је видљивија ниска језичка култура, чак и код факултетски образованих грађана. Такво стање је логично са оваквим статусом србског језика у нашем образовању, с малим бројем часова у основној и средњој школи и без изучавања србског језика на универзитету“, наводи се у писму које је упућено Конусу, преносе Новости.

Одбор предлаже да учење србског језика на универзитетима траје најмање годину дана. Програме примерене профилу факултета урадили би представници факултета заједно са стручњацима са катедри за србски језик и Одбора за стандардизацију.

„Факултетско образовање не подразумева и функционалну писменост, што значи да студенти не знају начин типичне употребе језика у типичним ситуацијама, а све је већи број људи који директно учествују у комуникацији и не размишљајући о томе да ли су довољно образовани за то“, наводе у Одбору.

Они сматрају да постоје факултети на којима је изучавање нашег језика неминовно, па наводе: „Србски језик није обавезан предмет чак ни на страним филологијама, где се образују будући професори и преводиоци, а сасвим изостаје на другим наставничким факултетима, где је језик струке практично неминован.

На другој страни, студије новинарства, сценских уметности, о праву да не говоримо, незамисливе су, а реализују се, без изучавања србског језика. Ово је разлог што и многи факултетски образовани људи врло слабо познају србски језик и што су, по правилу, функционално неписмени.

У Одбору кажу да је тешко схватити да су сви факултети свесни нужности да се на њима изучавају страни, а да познавање србског језика, који је свима примарни језик комуникације у струци и друштву - није важно.

Проф. др Срето Танасић, председник Одбора за стандардизацију србског језика верује да ће се већина озбиљних људи сложити да се наш језик уведе на факултете и да ће то бити реализовано. Он као добар пример наводи декана Машинског факултета у Београду Радивоја Митровића, који је, иако са техничких наука, велики заговорник увођења србског језика на све факултете.