Четири медаље за српске информатичаре у Азербејџану

11-08-2019 02:28:03 | | Фото: Танјуг/ vostok.rs |


Четворочлана информатичка екипа Србије освојила је једну сребрну и три бронзане медаље на 31. Међународној информатичкој олимпијади која се завршава данас у азербејџанском граду Бакуу.

Екипа је тај успех постигла у конкуренцији 327 такмичара из 87 земаља.


Сребрну медаљу освојио је Тадија Шебез, ученик трећег разреда Гимназије "Јован Јовановић Змај" из Новог Сада, док је ученик четвртог разреда исте школе Никола Пешић освојио бронзану медаљу, преноси Танјуг.

Ученик трећег разреда Математичке гимназије из Београда Младен Пузић и ученик првог разреда те школе Јован Бенгин освојили су такође бронзане медаље.

Екипу су водили др Драган Урошевић са Математичког института у Београду и Алекса Плавшић, студент Рачунарског факултета из Београда.

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, честитала је младим информатичарима на освојеним медаљама на 31. Међународној информатичкој олимпијади у Бакуу.

"Млади таленти Србије још једном су показали да наша земља има потенцијал да постане лидер у знању и иновацијама. Модернизација образовног система, као приоритет Владе Србије, додатно ће омогућити развој талената и пружити младим генерацијама прилику да заузму конкурентске позиције у професијама будућности", истакла је Матићева.

Она је напоменула да Министарство трговине, туризма и телекомуникација осим што континуирано подржава учешће наших ученика на међународним такмичењима из области математике, физике и информатике, тренутно спроводи изградњу локалних рачунарских мрежа у школским објектима широм Србије у оквиру капиталног пројекта "Повезане школе".

Матићева је најавила да ће у септембру бити обезбеђен бежични интернет у око 11.000 учионица, за више од 286.000 ђака, саопштило је Министарство трговине, туризма и телекомуникација.

"Пројекат ће у наредне две године бити спроведен у свим школама што ће свакако унапредити процес наставе и омогућити ђацима стицање нових вештина и знања неопходних за 21. век, али и олакшати даровитим појединцима, посебно на пољу информатике и математике, да максимално остваре своје таленте", навела је Матићева.