Скот: Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи

15-09-2019 09:59:07 | | фото: Снимак екрана / Јутјуб / амбасада САД/ vostok.rs |


Наша порука је јасна: САД желе да Косово укине таксе како би се дијалог са Београдом поново покренуо, изјавио је одлазећи амбасадор САД Кајл Скот у интервјуу за Курир.

Коментаришући медијске наводе о томе да је немогуће да светска сила попут САД није могла на нађе начин да примора власт у Приштини да укине таксе, Скот каже да тако говоре они који не могу да прихвате да је Косово независна и суверена земља.

"Ми не можемо да приморавамо ни Косово, ни Србију", казао је амбасадор и поновио да је сада "најбитније да Приштина добије нову владу, да се укину таксе на робу из Србије и БиХ и да се дијалог настави".
Како је рекао, САД су ту као партнер, који подржава процес нормализације између Београда и Приштине и учиниће све да охрабре и омогуће обема странама да до договора дође.
Каже и да је то "у интересу народа и у Србији и на Косову, али и целог региона, ЕУ и САД".
На питање колико новоименовани специјални представник САД за западни Балкан Метју Палмер може да допринесе решењу косовског питања, казао је да ће Палмер "настојати да САД појачају дипломатске напоре у подршци миру, стабилности и напретку у региону и усредсредити се на интеграцију држава западног Балкана у европске институције".
Скот је додао да Палмер, иначе, веома добро познаје регион, Србију, али и проблем Косова, те да је уверен да је он "идеална особа да допринесе нормализацији односа између Србије и Косова".
Упитан како гледа на чињеницу да немали део грађана Србије и даље има више негативна него позитивна осећања у односу према САД, првенствено због НАТО бомбардовања те како то променити, Скот је рекао да то добро зна и да би се можда и он на њиховом месту исто осећао, али да ни Србија ни Сједињене Државе не могу да врате време уназад.
"Оно што можемо је да 1999. годину посматрамо у широј перспективи. Покушавао сам да подсетим да су односи САД и Србије кроз историју углавном били одлични, а да изузетак представљају деведесете године и дешавања за време Милошевићевог режима. Две деценије су прошле од тада. Крајње је време да кренемо напред и побољшамо наше односе, а имамо веома добру основу за такав напредак. Делимо заједничку визију да Србији припада место у Европској унији", рекао је Скот.