РТ: „Tројански коњи кинеске обавештајне службе“: Помпео оптужио Хуавеј и друге кинеске компаније

15-02-2020 12:46:21 | | фото: © REUTERS/Hannibal Hanschke/File Photo/ vostok.rs |


Технoлошке фирме које добијају подршку из Пекинга служе као инструмент кинеске обавештајне службе, изјавио је амерички државни секретар Мајк Помпео, још једном нападајући "Хуавеј" и друге кинеске компаније.

"Хуавеј и друге кинеске државне технолошке компаније су тројански коњи за кинеску обавештајну службу", рекао је Помпео у говору на Минхенској безбедносној конференцији. Амерички државни секретар верује да је кинески технолошки гигант највећа претња модерној безбедности.

Подржавајући Помпеова осећања, амерички министар одбране Марк Еспер рекао је на конференцији да Вашингтон жели да "савезничке и америчке технолошке компаније" развију сопствене технологије како би се такмичиле са кинеским фирмама.

"Развијањем сопствених сигурних 5G мрежа надмашиће се свака корист од партнерства са много субвенционисним кинеским провајдерима који одговарају руководству странке (Комунистичке партије)", рекао је Еспер. Технологија таквих мрежа тренутно се тестира у америчким војним базама, додао је он.

"Хуавеј" је признао да добија „неку врсту политичке подршке од кинеске владе“, али инсистира на томе да од Пекинга не добија никакав „додатни или посебан третман“.

Раније ове недеље, америчко министарство правде подигло је нову оптужницу против "Хуавеја", оптужујући кинеску фирму за завере у крађи трговинских тајни чак шест америчких компанија.

Председник Доналд Трамп службено је забранио технику "Хуавеја" на америчком тржишту у мају прошле године, али од тада је америчко министарство трговине више пута продужавало привремену општу лиценцу, омогућавајући компанији да купује компоненте од добављача са седиштем у САД-у.

Вашингтон је лобирао према својим европским савезницима да забране "Хуавеј" и да помогну у развоју његове 5G мреже, тврдећи да та фирма представља озбиљну безбедносну претњу. Међутим, упозорења су у великој мери одбацили амерички партнери.

Европска унија је препустила појединачним државама чланицама да одлуче желе ли пословати са "Хуавејем". Земље попут Немачке, Италије и Португала већ су саопштиле да се противе притиску САД-а да одустану од кинеске компаније. Велика Британија је доделила компанији "Хуавеј" ограничену улогу у својој мобилној 5G мрежи у јануару, a што је разљутило Ва[ингтон.


Извор:
Восток/РТ