РТ: Русија планира да изгради сопствену орбиталну космичку станицу

26-05-2020 09:17:25 | | Међународна космичка станица, © NASA / Roscosmos / Handout v |


Русија планира да створи сопствену орбиталну космичку станицу и пилотиране космичке летелице, изјавио је Дмитриј Рогозин, генерални директор руске космичке агенције "Роскосмос".

У разговору за Радио Комсомољскаја правда, Рогозин је објаснио како Међународна космичка станица (МКС) треба да буде у функцији још седам-десет година, а као светски лидер у космичкој индустрији Русија би требало да буде на челу онога што следи .


"Као земља која је одувек била лидер у стварању орбиталних станица, Русија би требало одмах да започне рад на стварању нове."

Према речима Рогозина, још увек није јасно да ли ће станица бити посећивана или стално насељена, национална или међународна, али „техничка обука треба да почне већ сада“. Рогозин је такође саопштио да Росцосмос „разматра могућност стварања крилатих космичких бродова за летове до орбиталних станица“, што би помогло у изградњи потпуно нове космичке станице.


Шеф "Роскосмоса" напоменуо је како би нови руски шатл био духовни наследник совјетскекосмичке летелице "Буран" која је извршила само једну мисију 1988. године. Програм "Буран" првобитно је покренуо СССР као одговор на амерички програм космичког шатла, а по изгледу је био сличан НАСА-ином шатлу.


Слетање "Бурана" на Бајконур у 9.25 часова 15.11.1988. године, након што је два пута облетео Земљу, фото: Спутник / Александер Моклетсов

Последње саопштење Рогозина о плановима је још једно у низу, а крајем 2019. године је саопштио да "Роскосмос" намерава да створи универзални модул за слетање на Месец. У истом интервјуу за Комсомољскају правду, Рогозин је такође објаснио да Москва "никоме неће дозволити приватизацију Месеца" и неће учествовати у месечевој трци "сличној као предизборна кампања".


Рогозинови коментари били су одговор на недавно наређење које је потписао амерички председник Доналд Трамп, а у којем је речено да Американци требају имати право да се баве „комерцијалним истраживањем и коришћењем ресурса у космосу“.


Извор:Восток/РТ