РТ: Русија регистровала нови лек за коронавирус којим се компликације „стављају под контролу“

08-06-2020 07:18:39 | | фото: © Biocad / RT/ vostok.rs |


Руски научници регистровали су нови лек који може помоћи у ублажавању најтежих компликација изазваних коронавирусом, укључујући отказивање плућа, с намером да се леком може добити на времену пре него што се нађе вакцина.

"Левилимаб" је други лек који је добио одобрење државе путем брзог механизма, примењеног да би лекарима имали више могућности да се изборе са вирусом који је у Русији заразио већ више од 459.000 и усмртио 5.725 особа, према званичним подацима.

"Мислим да ћемо успети да ставимо компликације коронавируса под контролу и да смањимо најопаније проблеме које он изазива", саопштио је Дмитриј Морозов, генерални директор "Биокада", биофармацеутске компаније која стоји иза лека.

Смањивањем стопе морталитета од морталитета, "Левилимаб" ће омогућити Русији да "купи време" пре него што се направи вакцина против коронавируса, а "вакцина сигурно стиже ускоро", додао је Морозов.


Лек је усмерен на сузбијање такозване "цитокинске олује", честе компликације коронавируса када имуни систем болесне особе претерано реагује на вирус и прекомерна упала доведе до смртног исхода.


„Механизам [који се користи у Левилимабу] познат је истраживачима широм света. Али све остало је одрадила наша компанија у Русији, испочетка. Постоји оригинални патентирани молекул", рекао је Морозов за РТ.


"Нагласак `Левилимаба` је да се он може давати не само пацијентима који су већ у озбиљном стању, већ се користи као профилактичко средство за спречавање `цитокинских олуја` и омогућава пацијенту да избегне интензивну негу и вентилацију плућа", нагласио је Морозов.

Лек, који ће изаћи на тржиште под марком "ИЛСИРА", примењује се хиподермално за разлику од страних лекова, који у систем улазе интравенским путем.

"Једна доза и не идете у хитну помоћ. У паковању су две шприце. Дају се истовремено или са одређеним интервалом, а за недељу дана особа ће бити отпуштена из болнице“, рекао је Морозов.

"Левилимаб" се показао ефикасним попут својих страних колега, те је повећао брзину опоравка пацијенат, рекла је за РТ Јекатерина Трифонова, која води инфективно одељење у Централној клиничкој болници у Москви, где је лек прошао клиничко тестирање. Током прве две недеље испитивања, од 45 пацијената који су добили лек, десет је отпуштено, укључујући 92-годишњака, а остали су остали у задовољавајућем стању, додала је она.

Извор:Восток/РТ