Руски инвеститор открива за Капитал: Људи из врха власти Републике Српске добили милионе евра мита

27-10-2020 08:29:18 | | фото: Ilustracija/Capital/ vostok.rs |

„Тренутно сам јако опасан човјек за Републику Српску и за руске инвеститоре јер имам много информација. Пријете ми убиством, јер знам имена, датуме, шта се продавало, коме се продавало, документе, фото, видео, аудио доказе, преписку, чак и документе који нису смјели да буду у мојим рукама“


Дмитриј Кузњецов један је од руских инвеститора који су у посљедњих десет година дошли са новцем у Републику Српску. Њихова улагања се реализују на основу договора постигнутих на састанцима, иза затворених врата, са представницима власти. Медији су о томе извјештавали, али само на основу претпоставки, јер су обје стране, свих ових година врло добро чувале детаље договора. Кузнецов је први руски инвеститор који је пристао да за један медиј отворено говори о томе. Он је за портал capital.ba открио како се инвестиције договарају, те колико су морали дати милиона да подмите домаће званичнике.

Кузнецов, који је са партнерима 2013. године купио предузеће ,,Енергоинвест – Расклопна опрема” (Е-РАОП) из Источног Сарајева, тврди да су представници Републике Српске добили мито од неколико милиона марака да би Руси ушли у куповину РАОП-а, да је распродаја имовине предузећа била унапријед испланирана, те да је о свему покренута истрага у Русији.

Порталcapital.baступио је у контакт с Кузнецовим у Русији и он је пристао да ексклузивно исприча шта се све дешавало када је њему и другим руским инвеститорима, Валерију Арапову и Сергеју Арешкину, продат Е-РАОП 2013. године.

„Власт Републике Српске је обећала да ће помоћи да се оствари куповина, то је све било испуњено. Са своје стране, као инвеститор, хтјели смо да остваримо наравно одређену добит. Међутим, ради се о томе да дио посла који се тиче јавне добробити није испуњен, да људи који су чекали плате, нису добили плате, да пројекти који су требали бити урађени, нису урађени“, рекао је Кузнецов.


Додао је да је „први дио обећања био испуњен у одређеним приватним аранжманима, у смислу да су неки људи, који су учествовали у томе, имали материјалну корист“.

На питање који су то људи, Кузнецов је одговорио да не може у овој фази да даје имена, додајући да се у Русији води истрага и да се он лично налази под заштитом руских безбједоносних служби.

„На самом почетку посла у вашу земљу је у кешу довезено више милиона евра, безбједносне службе то испитују и такође имам документе и потврде за то. Ја ништа нећу рећи ни током истраге, ни у званичној изјави, за шта немам конкретне материјалне доказе који се не могу оборити. Милиони су дошли из Русије и да није било тога, посла не би било. У случају да будем имамо подршку безбједносних служби из Републике Српске и БиХ, могу да наведем и имена, презимена, датуме, шта се продавало, коме се продавало, документе, фото, видео, аудио доказе, преписку, чак и документе који нису смјели да буду у мојим рукама“, истакао је он.

Кузецов каже да је из „Електроинжењеринга“ изашао исте године када је и ушао, 2013. године.

„Изашао сам зато што нисам био сагласан са политиком каква се водила, зато што је то било против људи. Мој циљ је био да фабрика ради, али то није био циљ ваших људи који су били за то задужени. Када сам долазио да купим фабрику читава шема инвестиције је већ била разрађена, само се то није знало“, истакао је Кузнецов.

Додао је да је желио да фабрика ради, међутим, било је других људи који су имали друге планове.
Пријетње смрћу због интервјуа

„Тренутно сам ја јако опасан човјек за Републику Српску и за руске инвеститоре јер имам много информација. Када су моји правници рекли Арешкину да ја могу одређене информације дати медијима у скорије вријеме, поручено ми је да не требам то радити зато што ме могу уклонити и управо зато сам тражио подршку безбједносних служби Русије да би причао с вама. Тражили сте презимена, за сада то нећу наводити, али могу вам рећи да се ради о самом врху елите БиХ и Републике Српске“, рекао је Кузнецов.



Кузнецов је у опширном интервјуу за порталcapital.baговорио о износима које су зарадили они који су пљачкали Е-РАОП, о дијељењу тог новца са Русима, о пријетњама које је добијао из Републике Српске, али и од Руса ако проговори, о могућем атентату на њега, о томе како је Русима власт РС нудила банке на продају, о умјешаности министра из Владе Србије…, о чему ћемо наставак објавити сутра, а ускоро и цијели интервју.

Подсјећамо, РАОП је продат у августу 2013. године предузећу „Електроинжењеринг“ које су основали Руси. Та фирма је дата на управљање браћи Милану и Мариу Кесеровић. Марио је био зет тадашњег министра индустрије, енергетике и рударства РС Жељка Ковачевића, а његов брат Милан је касније постао зет бившег министра финансија РС и садашњег предсједавајућег Савјета министара БиХ Зорана Тегелтије.
Прошле године откривено је да је имовина Е-РАОП-а потпуно девастирана, да су зидови хала порушени само да би се из њих крановима извукле масивне машине које су исјечене и отуђене.
Радници предузећа су поднијели приједлог за отварање стечаја, али управа, на чијем је челу Кесеровић, то је спријечила. Тада је он од Руса откупио удио у предузећу за шест евра.
Институције РС су под притиском, напрасно, повукле захтјеве за блокаде рачуна.
Неколико дана након тога избио је пожар у коме је уништен добар дио имовине.
capital.ba: Свјетлана Шурлан

КАТЕГОРИЈЕ