Реципрочни одговор: Шта је довело до повлачења Русије са Уговора о отвореном небу

17-01-2021 01:01:30 | | фото: © ТАСС / Марина Лысцева/ vostok.rs |

„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“

Русија је покренула процес повлачења из Уговора о отвореном небу. Споразум, који је Москва више пута називала важном мером за изградњу поверења и безбедности на планети, угрозила је администрација америчког председника Доналда Трампа.

Вашингтон је напустио Уговор о елиминацији ракета средњег и кратког домета, на све могуће начине развукао преговоре о продужењу уговора СТАРТ-3, а у новембру се, оптуживши Русију за прекршаје без доказа, повукао изУговора о отвореном небу, иако је ова одлука била критикована чак и у самим Сједињеним Америчким Државама. После америчког демарша, Москва је више пута покушавала да спаси уговор, али није пронашла разумевање међу својим партнерима, преноси ТВ Звезда.

И тако је руско Министарство спољних послова саопштило да нема више војне обавештајне активности на унутрашњој територији Русије. Москва затвара ваздушни простор. Званично обавештење објављено је на веб страници министарства.

„Због недостатка напретка у уклањању препрека за наставак функционисања уговора под новим условима, Министарство спољних послова је овлашћено да најави почетак домаћих процедура за повлачење Руске Федерације из Уговора. По њиховом завршетку, одговарајуће обавештење биће послато сауговарачима“, наводи се у саопштењу Министарства.


Формално, Уговор о отвореном небу и даље је на снази, али је практично изгубио сваки смисао када су се САД једнострано повукле из њега прошлог новембра, зато што је Русија наводно прекршила одређене услове. Развила се парадоксална ситуација - да би земље НАТО-а, директни савезници Вашингтона, могле да наставе да лете изнад руске територије, док би постало немогуће прикупљати информације о америчким војним постројењима.


„Ми и даље гледамо кроз вас све што се догађа у Русији и не показујемо Русији ништа што се догађа у нашој земљи. То је корисно за нас. Мислим да ће ово бити став било које администрације америчког председника једноставно из разлога што Американци у свему покушавају да обезбеде своју једнострану предност“, сматра Константин Косачев, председник Комитета Савета РФ за међународна питања.


Према споразуму, прикупљене информације могу се делити само са странама овог уговора, али је наивно веровати да ће Велика Британија, Француска или Канада од пријатеља у Белој кући чувати нешто у тајности. Тако је небо постало отворено.

„Повукли сте се из Уговора о отвореном небу. Шта да радимо? Не желим да вам постављам ово питање, али шта да радимо с тим у вези? Нека буде тако како је? То значи да ћете ви као земља НАТО летети над нама и све доставити америчким партнерима, а ми ћемо бити ускраћени за такву прилику у односу на америчку територију? Ви сте паметни људи, зашто мислите да смо идиоти?" - рекао је председник Владимир Путин, одговарајући на питање западног новинара током годишње конференције за штампу."


Москва је покушала да небо остави отвореним до последњег, али је затражила гаранције. Прво, тако да државе НАТО-а прикупљене информације не преносе Сједињим Америчким Државама, и друго, да не забране руским осматрачким авионима да лете изнад америчких војних база у Европи. А заправо, и у другом случају, није било могуће сложити се.

„Американци имају једну патолошку, мало проучавану болест, такав страх да ће Руси видети више него што би Американци желели“, каже Виктор Баранец, војни посматрач и члан Јавног савета руског Министарства одбране."


Након повлачења Русије из Уговора о отвореном небу, једини документ који осигурава глобалну нуклеарну безбедност и остаје у свету је СТАРТ 3. Али, његово трајање истиче за само три недеље - 4. фебруара.