Налазите се на страници > Почетна > Колумне > Сирија после Асада

Сирија после Асада

16-04-2013 11:06:19 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Сирије после Асада неће бити. Земљу очекује раскол по географском и етно-религиозном принципу. А главна сила у региону ће постати радикални исламисти. До таквих закључака дошао је шеф Националне обавештајне службе САД Џејмс Клепер. Експерти сматрају да су ови закључци очигледни. Питање је зашто су постали јасни дикретору Клеперу тако касно?

Прогнозу развоја сиријског конфликта директор Националне обавештајне службе САД Џејмс Клепер је изложио у наступу пред члановима конгреса. Посебну пажњу поклонио је радикалним исламистичким групациајма у редовима сиријске опозиције. По речима Клепера, исламски екстремисти делују данас у 13 из 14 сиријских провниција. Главни обавештајац упозорава: у редовима опозиције јача раскол. И то може да буде главни узрок ”фрагментације” земље у случају победе устаника над присталицама режима Башара Асада.

Ипак ништа ново Клепер није открио. Политиколози су одавно признали чињеницу тесних веза специјалних служби САД са већином радикалних групација — између осталог са Ал-Каидом. Добра илустрација плодотворне сарадње су догађаји у последње две године на Блиском Истоку и у Северној Африци, такозвано арапско пролеће. Догађаји које је иницирао Вашингтон и његови савезници довели су на власт исте те радикале — да узмемо само Либију или Египат са његовом Муслиманском браћом. А о ономе што се дешава у Сирији говоре очевидци. По њиховим речима, на пример, у Алепу делује штаб групације Џебхат ан-Нурса, тесно повезан са Ал-Каидом.

Сиријски функционери који су се утврдили у Истамбулу и Каиру само су ”цивилизована” фасада опозиције, коју Запад показује свету. Реална власт у опозиционој коалицији одавно се налази у рукама радикала, уверен је експерт Центра за арапска истраживања Института за Исток РАН Борис Долгов.

- У Сирији се наставља подршка исламиста, чијим рукама Запад хоће да свргне руководство Башара Асада. То је она политика Запада коју је он водио још од доба грађанског рата у Авганистану 80-их година. Тачније покушај да се искористе радикали у своје политичке сврхе. Запад рачуна на то да после свргавања Асада Сирија ће бити избрисана са карте Блиског Истока. После тога Западу ће бити много лакше да нанесе ударац Ирану.

Другим речима речено, Американци су добили у овом региону управо ону ситуацију за коју су се борили. Али сада је вероватно Вашингтон схватио да губи контролу. Коментарише експерт Руског института за стратешка истраживања Аџар Куртов.

- САД су отвориле својеврсну Пандорину кутију, из које су искочиле најразличитије снаге. Али победу међу овим снагама односе они који предлажу најједноставније — мада и најчудовишније и најкрвавије начина решавања проблема. Стварајући проблеме за световну владу Сирије, за Русију — САД и њихови савезници из Северноатлантске алијансе створили су проблеме за себе. То је препознатљива црта америчке политике - не мислити о последицама.

Истовремено процес је далеко зашао — уложене су десетине милиона долара, стављени велики улози на одређене политичке снаге. И Вашингтон неће да се предаје — САД не желе да изгубе образ. Цена америчког ината биће животи десетина милиона људи који могу да пострадају због сличног развоја догађаја на Блиском и Средњем Истоку, подвлачи експерт.

Између осталог главном препреком за реализацију својих планова у региону САД сматрају став Русије. Како се истиче у реферату Националне обавештајне службе, објављеном ових дана, Москва је и даље концентрисана на спречавање спољне војне интервенције у Сирији, усмерене на свргавање режима Башара Асада. Русија сматра да Запад води неразумну политику која дестабилише регион.

Андреј Смирнов,