Руски фестивал и хришћански идентитет Европе

19-04-2013 12:28:03 | | Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Florstein/cc-by-sa 3.0/ |


Фестивал „Руско пролеће у Палерму“ (19.до 27.априла) окупиће на Сицилији представнике не само руске културе, већ и Руске православне цркве. Међу учесницима је и заменик одговорног секретара Патријаршијског савета за културна питања јеромонах Павел, који је пред свој одлазак у Италију дао интервју за радио станицу „Глас Русије“, која је и медијски партнер фестивала у Палерму.

Оче Павел, зашто је, по Вашем мишљењу, уопште неопходно учествовање Руске православне цркве на уопштено говорећи, световном фестивалу ?

- Фестивал руске културе на Сицилији поставља и питање хришћанских корена на том острву. Сицилија је тесно повезана са хришћанством још од првих векова његовог постојања. Многи свеци и светиње које ми данас познајемо, имена улица, или цркава по Москви заправо потичу из оних времена, када се хришћанство са овог острва ширило на све околне регије Средоземља. На Сицилији су веома очуване хришћанске традиције, много је споменика хришћанске културе и много је тога повезано са православном црквом из времена византијског периода. Мислим да ће бити праведно да се привуче пажња ка овом сегменту и аспекту културног наслеђа острва, а заједно са тим и ка важној теми хришћанском идентитету Европе.

Како ће изгледати Ваше учешће на фестивалу?

- Бићу тамо у два својства- као заменик одговорног секретара Патријаршијског савета за питања културе и као православни свештеник. У Палерму, у недељу 21. априла ће бити одржано богослужење: у древној византисјкој капели Палатина, служићемо литургију за оне наше православне сународнике, који у овом тренутку живе или раде на Сицилији.

Током фестивала биће откривен у Месини и споменик чувеном адмиралу Фјодору Ушакову. Да ли ће том приликом бити одржана и служба?

- У Месини ће се одржати служба не само као помен Фјодору Ушакову, већ и свим осталим руским морнарима, који су показали храброст, и пожртвовање при спасавању житеља Месине од страшног земљотреса који је погодио острво пре 100 година.

Да ли ће Руска православна црква учествовати и у другим културним акцијама у региону?

- Мислим, да ово прво искуство може да постави основу за плодотворну сарадњу са културним институцијама у Европи, а све у веома важном правцу који би свима нама омогућило да увидимо и да се подсетимо о општим хришћанским коренима историје Европе.

Олга Бугрова, Алексеј Љахов,


КАТЕГОРИЈЕ