Арктик ће чистити научници и студенти

04-05-2013 10:43:12 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Са арктичке Земље Франца Јозефа овога лета ће бити уклоњено хиљаде тона ђубрета, отпада разног порекла, метала и нафтних деривата. Генерално чишћење ће спровести руски научници и студенти. Акцију су организовали Северни (Арктички) федерални универзитет и национални парк „Руски Арктик“. 1.маја учесници еколошког „десанта“ су се окупили у граду Оњега близу Белог мора, како би прошли 30-дневну обуку и припремили се за рад у сложеним условима.

За „Глас Русије“ акцију коментарише директор штаба омладинских радних одреда Архангелске области Григориј Коваљов:

- Одабир за студентски одред је био велики. На једно место претендовао је велики број особа. Одабир је текао имајући разне критеријуме у виду- узраст, тј више од 21 године, општа физичка спрема и радно искуство у студентским одредима. У овај су одред ушли најбољи. Међу њима су стручни спасиоци, медицинари, еколози. Током 2 месеца ови млади људи ће живети у здањима која датирају још из времена СССР, али су наравно реновирана. Посао који им предстоји је тежак, сложен. Од оног што се сматра цивилизацијом, имаће само кров над главом, никаквих телефона и телевизора тамо нема. Студенти неће само сакупљати и складиштити отпад, већ и поправљати постројења која ће се моћи користити у туристичке сврхе.

Земља Франца Јозефа - је најсевернији руски архипелаг на Арктику. Та територија је активно коришћена почечши од 30-тих година прошлог века. Овде су се налазиле метеоролошке станице, војне базе- а у том смислу и ПВО, аеродром. Од почетка 90-тих година практично сви објекти су затворени, на територији архипелага су остала здања, техника и опрема, као и велика количина буради са горивом и техничким уљем. Током протеклих година дизел уље и керозин су полако истицали из зарђалих буради и цистерни у море и земљу. Еколошка ситуација је готово катастрофална. У априлу 2010.године, овај је архипелаг посетио Владимир Путин и био је поражен оним што је видео. Уместо белоснежних арктичких предела, он је затекао огромне територије које подсећају на велико ђубриште. После почетних и припремних радова, започело се са акцијом чишћења архипелага прошле године. Радови су се одвијали на бројним острвима овог северног руског архипелага. Роман Јершов, директор националног парка „Руски Арктик“ је за Глас Русије рекао да предстоји уклањање око 8 хиљада тона ђубрета, а конкретно и неколико десетина хиљада буради са горивом.

Држава ће на чишћење Арктика у периоду 2012-2013 потрошити негде око 2 милијарде рубаља. Крај ове акције чишћења је предвиђен за 2020. годину. А многи предмети, који су нађени међу арктичким отпадом, представљају разна техничка средства још из времена СССР, постаће експонати еколошко- историјског музеја, који ће бити отворен на једном од острва архипелага.

Лада Коротун,