ЕУ: природна смрт ембарга против Сирије

29-05-2013 10:51:46 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Ембарго ЕУ на испоруке оружја европској опозицији биће завршен 31. маја. То је главни резултат вишесатног састанка министра иностраних послова ЕУ у Бриселу, који је започео 27. маја, а завршен следећег дана ујутру. Спорови око укидања војних санкција били су тако бурни, да се министри нису договорили ни о доради режима забране, ни о његовом укидању. И сада се режим ембарга завршава аутоматски.

Формално већ од 1. јуна свака земља ЕУ може да започне испоруке наоружања сиријској опозицији. Министри су истина подржали сазивање нове конференције о регулисању сиријског проблема и обећали да неће испоручивати оружје до августа, како би дали шансу Женеви-2. Али ова обавеза није фиксирана ни у једном документу о резултатима састанка. Пошло је за руком да се постигне договор само о продужавању финансијских и економских санкција на годину дана.

Против обнове испорука оружја одлично су иступили Аустрија, Холандија, Чешка, Шведска, колебала се Немачка.

Пакет санкција против Дамаска ЕУ је увела још на лето 2011. године. Укидање забране на наоружавање опозиције неће извршити битан утицај на ситуацију у Сирији, пошто се оружје одавно испручује илегално и плаћа га исти тај Запад, уверен је председник Института за Блиски Исток Јевгениј Сатановски.

- Оружје опозицији се испоручује без обзира на ембарго. Снабдевају је прилично савременим системима. А то што владине трупе имају превагу у оклопној техници и авијацији сасвим је природно. Тешко је превозити тешку технику, а за авијацију су потребни аеродроми. Свако друго оружје Запад испручује опозицији.

Јеан од главних иницијатора укидања ембарга на испоруке наоружања је министар иностраних послова Велике Британије Вилијам Хејг који је изјавио да ће окончање забране приближити дипломатско решење сиријског проблема. Са тим се између осталог не слажу чак неки његови пријатељи из конзервативне партије. Тако посланик дома општина Џон Берон изјавио је да је укидање забране грешка историјских пропорција која може да прошири размере конфликта на Блиском Истоку.

Ово мишљење деле и многи руски експерти. Пунити регион оружјем врло је сумњиви пут ка мировном регулисању, сматра руководилац Центра за немачка истраживања Европског института РАН Владислав Белов.

- Укидање забране на испоруке оружја није пут ка решавању конфликта, већ његовом заоштравању. Већ сада све стране у рату некако добијају оружје. Групације које ратују против Асада врло су добро наоружане, имају најсавременије борбене системе. Укидање ембарга само ће појачати сукоб и довести ка још већим људским жртвама.

Министри ЕУ договорили су се да се врате разматрању испорука оружја у Сирију до 1. августа. Ипак још постоји нада да означена нова женевска конференција може да приближи политичко решење у земљи.

Андреј Федјашин,