САД укинуле економске санкције против сиријске опозиције

13-06-2013 05:53:00 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


САД укидају економске санкције против сиријске опозиције и спремају се да започну испоруке широког спектра роба и технологија „ослобођеној опозицији“- ово је 12.јуна изјавио Стејт департмент. У Вашингтону ипак нису могли да прецизирају, шта се то заправо подразумева под термином „ослобођена подручја“ и коме ће заправо бити испоручене ове робе и технологије.

Ради се о томе да је сиријска опозиција до данас још увек нехомогена. Зато је савршено јасно да се ради о економском признању опозиционих група Сирије. Политичко признање је учињено нешто раније.

Многи руски експерти већ отворено сумњају да најваљена конференција „Женева 2“, на којој ће се расправаљати о регулисању кризе у Сирији, може бити плодотворна, обзиром да они који припремају конференцију, чине то из потпуно различитих разлога. Такво је мишљење и и руског политичара, аналитичара Међународне академије информатизације Никите Загладина:

- Када покушавају да за преговарачки сто доведу легитимно изабрану владу и опозицију, онда је то већ де факто признање опозиције као легитимног учесника у конфликту. Покушаваји да се замени оружани сукоб неким обликом компромиса вероватно се исплати. Али колико је то ефикасно ? Сумњам да јесте...

Формално ни Вашингтон ни Лондон нису отказали учешће на овој конференцији. Државни секретар САД Џон Кери и министар иностраних послова Британије Вилијам Хејг су потврдили да подржавају „Женеву 2“ и политичко регулисање конфликта. После састанка са Керијем 12.јуна, Вилијам Хејг, као домаћин самита „велике осмице“ који би требало да се одржи 17.-18.јуна у Северној Ирској, изјавио је да ће се проблем Сирије разматрати и током овог састанка:

- Сматрамо да је овај сусрет могућност да се размотре многа светска питања. Али, што је још важније, то је могућност и размотритити ситуацију са светским лидерима, укључујући и Владимира Путина који захтева да се криза у Сирији што пре реши. Тај ужасни и све дубљи конфликт у Сирији.

Државни секретар САД Џон Кери са своје стране је признао да Запад више брине предаја опозије и да су они решени да промене такву ситуацију.

Америчке компаније сада могу да добију дозволу да сиријској опозицији испоручују комуникационе, енергетске, пољопривредне и грађевинске материјале и опреме. Као и да од опозиције купују нафту. Када ће се конкретно обновити испоруке, још се не зна. Обзиром да су САД у децембру прошле године признале Националну коалицију опозиционих и револуционих снага, вероватно ће управо њима бити достављана америчка помоћ.

Фактички, Сирију деле на две „економске зоне“: једна ће можда добијати помоћ Запада, а друга неће. Раскол међу зараћеним стрнама ће се на овај начин продубити.

Истовремено, како је саопштила званични представник Стејт департмента Џен Псаки, тим Барака Обаме за питања националне безбедности сада води интензивне састанке. По речима Псаки, све опције су отворене, укључујући и могуће слање америчке восјке у Сирију.

Андреј Федјашин,