Самит ЕУ: економија на бази политике

27-06-2013 06:04:06 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Самит ЕУ отворен 27. јуна, од почетка је био „осуђен“ на повећану пажњу. Јер, на његовом дневном реду, налазе се све горуће теме данашњице и перспективе развоја ЕУ. Један проблем има посебно важно социјално- економско значење и повезано је са финансијском кризом, њеним превазилажењем и санацијама последица. Не мање важне су и перспективе проширења ЕУ.

Скептицизам- управо је ова реч међу свим осталим фигурирала у многобројним коментарима из Брисела. Експерт Немачког друштва спољне политике Јозеф Јанинг у разговору за „Глас Русије“ је приметио да ће учесници садашњег самита, иако су пред себе поставили обимне задатке, тешко исте и испунити:

- Што се тиче унутрашњих питања, на предстојећем самиту ће се разматрати, пре свега, питања незапослености, и конкретно незапослености омладине. У спољнополитичкој сфери биће утврђено, доносено, решење у вези са будућим преговорима са Турском, и ову ће одлуку донети министри иностраних послова земаља чланица, али ће преговори почети тек на јесен. Такође, биће речи и о почетку преговора са Србијом, јануара 2014.године.

При томе, Берлин се негативно односи према проширеном финансирању социјалних пројеката у оквирима ЕУ, дајући приоритет режиму штедње и борбе са државним дуговима. Управо канцеларка Немачке Ангела Меркел заузима критичну позицију у односу на планове пријема Турске у ЕУ. А владајућа немачка коалиција притискала је Србију да призна Косово, као предуслов за одобрење почетка приступних преговора.

Међу европским бирачима већ данас влада другачије расположење- у корист изолационизма, протекционизма и „умереног“ национализма. Бирачи све мање верују како Бриселу, тако и својим лидерима- говори Јозеф Јанинг:

- Европљани не верују ни националним политичарима. На европскомнивоу, овај процес изгледа сложеније, обзиром да ЕУ нема оно што наука назива „механизам који омогућава, доноси легитимитет“. Европска политика увек је веома зависила од резултата. Ако њени резултати не одговарају очекивањима бирача, наступа криза поверења.

Пред сам почетак самита, шеф италијнаксе владе Енрико Лета, иступајући пред посланицима националног парламента, оценио је високо важност форума ЕУ. Према његовим речима, нису само битна питања незапослености, већ и „стање социјалног модела и стабилност демократског система“. „Ако ЕУ остане у свом садашњем облику и стању, она ће изгубити“- уверен је премијер Италије. И за сада су шансе да се то заиста и догоди- веома велике.

Петар Искендеров,