Сирија: Спирала хуманитарне кризе

19-07-2013 10:51:58 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Испитивањем чињеница примене хемијског оружја у Сирији бавиће се специјална комисија УН, која ће у ову земљу допутовати идуће недеље. Русија је већ доставила на располагање Организацији уједињених нација реферат с необоривим доказима да је сиријска опозиција користила хемијско оружје. Међутим, противницма званичног Дамаска то очигледно није довољно: они још увек играју на ову карту у тежњи да примене силу против законитих власти Сирије.

Стручњаци УН су покушавали да добију од Дамаска дозволу да прегледају сва места на којима су сукобљене стране једне против других могле да примене забрањено оружје. Сиријске власти које су најмање од свега заинтересоване за скривање таквих чињеница одобриле су предлог. Шеф мисије Аке Селстрем и високи представник УН за питања разоружања Анђела Кејн такође планирају да обаве преговоре с руководиоцем сиријског МСП Валидом Муалемом и локалним стручњацима.

Прошле недеље Русија је предала УН и властима САД резултате експертизе којом је недвосмислено утврђено да су побуњеници 19. марта код града Алепа употребили отровну материју сарин услед чега је погинуло скоро 30 људи. Министар спољних послова Сергеј Лавров је изјавио да је смртоносни пројектил ручно направљен у фебруару 2013. године на територији која се налазила под контролом "Слободне сиријске армије". Ипак, у Вашингтону сматрају да ови аргументи нису довољни. Представник Стејт департмента Џен Псаки је изјавила да у Вашингтону „не верују“ у такву могућност, као да је то питање вере, а не достављене базе доказа. На примени зарина од стране владиних снага још увек инсистирају и други западни политичари.

У ситуацији кад се воде политичке битке око хемијске компоненте, у Сирији и даље трају борбена дејства у којима се примењује обично наоружање. И од њега данас много тога зависи, сматра стручњак Леонид Исајев:

- Тренутно је иницијатива на страни Сиријске војске. И у земљама које подржавају побуњенике запажају се несугласице: неки сматрају да треба наставити с пружањем помоћи "Слободној сиријској армиј"и, а неки за то нису заинтересовани.

Ипак, табор присталица Асадовог свргавања ван граница Сирије је врло утицајан. Само у току последњих недеља побуњеници су из иностранства добили знатну количину наоружања, укључујући и тешко. Ово је изјавио државни секретар САД Џон Кери за време посете Аману 17. јула. Ради се о испоруци из земаља које улазе у „Групу пријатеља Сирије“. Он је између осталог истакао да оружје и муницију побуњеници добијају и из других извора. Стручњаци указују на то да се овде заправо ради и о неким западним земљама, премда се то не објављује. Притом је у САД овакву иницијативу председника Барака Обаме блокирао конгрес. Ипак, војна лица су пожурила да изјаве да ће наставити да траже начине за пружање подршке побуњеницима. По Керијевим речима Дамаск је тренутно надмоћнији захваљујући помоћи Ирана, Русије и покрета „Хезбола“. Међутим, политичар сматра да успех „неће бити дугорочан“.

Британски министар спољних послова Вилијем Хејг је са своје стране обећао парламентарцима да ће се испоруке оружја сиријској опозицији вршити само уз њихов пристанак. Ипак, премијер Дејвид Кемерон је раније изјавио да задржава ексклузивно право на доношење одлука о евентуалном упаду у Сирију. Тако да кључни западни играчи на проблем ни из далека не гледају кроз политичко-дипломатску призму, иако с времена на време изјављују да је неопходно мирно регулисање. У вези с тим конференција о Сирији која се све време одлаже, тешко да ће представљати одлучујући фактор у успостављању мира, истакао је професор Григорије Косач:

- Излаз из кризе данас се не састоји у сазивању међународне конференције зато што је ова понуда доживела крах. Али, с друге стране, треба тражити путеве који ће обема странама омогућити да учине све што од њих зависи. Треба да их „притискају“ различите државе, укључујући и Русију, како би се смањила хуманитарна криза.

Москва се залаже за истрагу незаконите испоруке оружја Сирији. По речима сталног представника земље у УН Виталија Чуркина, „у последње време стиже много вести о илегалној испоруци наоружаним групацијама“ чиме се крши ембарго који је увео Савет безбедности. Настала ситуација из дана у дан продубљује хуманитарну катастрофу у Сиријској држави. Сваке недеље у току борбених дејстава гине на хиљаде Сиријаца. А број избеглица је оборио двадесетогодишњи рекорд приближивши се граници од 2 милиона људи.

Илија Харламов,