Ко ће више платити за пријатељство за Египтом?

20-08-2013 01:18:33 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Египат може да се не плаши санкција од стране Запада, укидања финансијске и економске помоћи ЕУ или САД. Све трошкове обећава да покрије Саудијска Арабија и друге монархије Персијског залива. О ревидирању програма помоћи Египту поводом последњих драматичних догађаја у земљи, објавио је Вашингтон. ЕУ окупља ванредно саветовање министара иностраних послова алијансе 21. августа. Вашингтон и Брисел оптужују армију Египта да је користила претерану силу приликом растеривања демонстрација присталица Муслиманске браће 16-18. августа.

Државна информациона агенција Саудијске Арабије SPA објавила је 19. августа увече специјалну изјаву шефа дипломатије Краљевине, принца Сауда ал Фејсале. У њој се каже: Они који објављују да ће смањити помоћ Египту или прете да то учине, треба да знају да су арапске и муслиманске земље богате и да ће без колебања притећи у помоћ Египту. Изјава Ер-Ријада била је приређена поводом ванредног заседања 28 шефова дипломатије земаља ЕУ, заказаног за 21. август. Н ањему ће се решавати питање односа Брисела према новој власти у Египту и судбине економске и војне помоћи Каиру.

Саудијска Арабија, Кувајт, Уједињени Арапски Емирати и низ других земаља већ су издвојили Египту помоћ у висини од око 14 милијарди долара. Тако да актуелна криза по свему судећи, довешће до појаве нових рпијатеља и донатора за Египат, не далеко на Западу, већ у суседству. Неки арапски аналитичари чак кажу да ће нови Египат јачати односе са Кином и Русијом.

Пријатељство са Саудијском Арабијом је у принципу предидиво: Ер-Ријад је спреман да даје новац, сматра аналитичар руске Високе школе економије Константин Трујевцев. Што се тиче тврдњи о јачању односа са Кином и Русијом, док се ситауција у земљи пирамида не стабилизује, говорити о потпуној спољнополитичкој преоријентацији је преурањено. А увређеност египатске армије на Запад је сасвим објашњива, додаје Трујевцев.

- Египатска војска је током последњих 30 година отприлике сматрала себе сасвим прозападно оријентисаном. И то што су од стране Запада видели наглу осуду својих дејстава није могло да не изазове негативну реакцију.

Ова реакција се одразила у интервјуу министра иностраних послова прелазне валде Арапске Републике Египта Набила Фахмија египатској телевизији.

Не желимо да мењамо пријатеље, рекао је Фахми, али намеравамо да се отворимо свету и настављамо да успостављамо односе са другим земљама, како бисмо имали избор.

Земље ЕУ сваке године продају Египту оружје у вредности од 300 милиона евра. Обим зајмова линијом европских банака и општа економска помоћ за 2012-13. годину процењује се на пет милијарди евра. Војна помоћ САД износи 1,3 милијарде долара, уз от нешто више од 200 милиона у облику хуманитарне помоћи. Ове суме су спремни да компензују Ер-Ријад и његови суседи са Арабијског полуострва.

На крају, уверени су неки руски експерти, у политичкој оријентацији Еигпта све ће решити новац. Економија земље је толико поткопана, да без спољне помоћи она ће једноставно крахирати.

Нове власти треба да се утврде и да стигну до избора наредне године. Саудијска Арабија ће вероватно издвојити додатан новац. Али очекивати да ће Ер-Ријад издржавати Египат од 80 милиона становника, било би превише наивно, рекао је за Глас Русије експерт Института за стратешке оцене и анализе Сергеј Демиденко.

- Сада египатска војска и нове египатске власти подржаваће односе са свима који дају новац. Саудијска Арабија и земље Персијског залива су рачунале на нову власт Египта. Да ли треба очекивати побољшање односа између Русије и Египта? Сасвим је могуће. Али не треба рачунати да ће се они озбиљно продубити. Ни Русија, ни Саудијска Арабија не могу да издрже издржавање Египта. А то је једино што му је сада потребно.

У Египту у међувремену у ноћи између 19. и 20. августа армија је ухапсила духовног вођу исламистичке асоцијације Муслиманска браћа – седамдесетогодишњег Мухамеда Бадија. Власти су такође продужиле на још 15 дана рок притвора свргнутог исламистичког председника Мухамеда Мурсија. Он се налази под стражом од 3. августа. Забрана делатности Муслиманске браће, како је саопштио на свој сајту најугледнији египатски лист Ал-Ахрам, највероватније ће бити додат новом уставу као једна од тачака. Она ће забрањивати формрирање политичких партија по религиозном принципу.

Андреј Федјашин,