Охотско море под контролу Русије

20-08-2013 02:02:14 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Русија намерава да увећа своју економску зону у Охотском мору. Она планра да то учини на рачун епиконтиненталног појаса. Експерти Ун већ су добили одговарајућу пријаву и приступили су њеном разматрању. Делегација представника министарства за природне ресурсе РФ и експерата за подводну геологију допутовала је да брани права Русије на део епиконтиненталног појаса у Охотском мору.

Групу предводи заменик министра за природне ресурсе и екологију Русије Денис Храмов. Из другог покушаја (први је био пре 12 година) чиновници и научници намеравају да докажу Комисији УН за границе епиконтиненталног појаса да Русија има изузетно право на 48 хиљада квадратних километара у Охотском мору. Према подацима геолошког извиђања, овај део богат је нафтом и гасом, металима и осталим рудама. У првом реду Москва би хтела да заустави варварску експлоатацију биоресурса у том региону, објаснио је Храмов за Глас Русије.

- 48 хиљада квадратних километара у средини Охотског мора – прилично плитког и знајачајног са тачке гледишта риболова. То значи да тамо свака земља има право да лови крабе, рибу. У ствари овај регион је врло богат таквим ресурсима. Сада се тамо дешава практично пљачка, зато што немамо међународне полуге да то некако ограничимо. Зато што је формално то део Светског мора. Чим одговарајућа одлука буде донета, то ће бити суверена руска економска зона, у којој свака делатност може да се реализује под нашом контролом и уз нашу сагласност.

Ово није први покушај Русије да потврди своја права на епиконтинентални појас. 2001. године Москва је већ предавала пријаву, али не на поједине делове, већ на читав епиконтинентални појас, укључујући акртички. Тада су експерти Ун одбацили документ зато што није било сагласности суседних земаља. Између осталог, против тога је иступио Јапан. Осим тога, научни докази припадности поморског региона копненој периферији Русије били су проглашени недовољним.

Сада је таквих доказа више него довољно. И по речима Дениса Храмова, већ постоји први позитивни сигнал: упркос уобичајеном дневном реду, експерти УН ће разматрати пријаву Москве у убрзаном режиму:

- Обично се све то отеже на неколико месеци, зато што су чланови комисије врло оптерећени разматрањем текућих пријава. Ипак још пре разматрања наше пријаве подкомисија која је формирана 2001. године била је попуњена новим активним члановима. Такође на нашу молбу подкомисија је пристала да започне рад практично одмах после презентације пријавеАко бисмо се придржавали обичне процедуре, разматрање пријаве би трајало најмање годину дана. Ми сматрамо то добрим знаком. Представљамо сасвим поуздане доказе да читаво Охотско море, укључујући ову енклаву, јесте природни наставак копнене периферије Русије.

Своје претензије на део епиконтиненталног појаса Русија засвина на Конвенцији УН о поморском праву. Она дозвољава да се прошири економска зона од двеста миља под условом да је ова територија природни наставак копна дате државе.

Руска делегација се нада да ће коначна одлука поводом пријаве за део епиконтиненталног појаса у Охотском мору бити усвојена најкасније до почетка 2014. године.

Роман Мамонов,