Налазите се на страници > Почетна > Блог > Сирија на нишану

Сирија на нишану

02-09-2013 09:07:47 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Напетост око Сирије је постигла врхунац. Током читаве недеље САД прете Дамаску нападом. Покушај организације антисиријске коалиције међу савезницима САД у НАТО-у је пропао. Међутим, то није утицало на ратоборне планове Вашингтона – одлуку да нанесе Сирији ударац председник Барак Обама може да донесе у сваком моменту, изјављују представници Беле куће.

САД су спремне да нападну Сирију. Званично образложење акције силе је употреба хемијског оружја 21. августа у предграђу Дамаска. Све до сада није јасно да ли је хемијски напад био и ко га је остварио – екстремисти или владина армија. САД, базирајући се на неким непознатим подацима, тврде да га је извршио Башар Асад. Због тога руководство Сирије треба да буде кажњено, - изјавио је председник САД Барак Обама.

- Више пута сам позивао Асада да преда власт прелазној влади. Осим тога, више пута сам казао да директна војна инвазија неће помоћи да се реши конфликт. Међутим, говорио сам, уколико режим Асада примени хемијско оружје против сопствених грађана, ми ћемо бити приморани да променимо нашу стратегију. Данас нико не сумња да је у Сирији примењено хемијско оружје против цивила. Проучили смо све доказе, не верујмо да је то могла да учини опозиција, јер она нема такво хемијско оружје и ракета за његов пренос. Дошли смо до закључка да је управо влада применила хемијско оружје. То значи да је потребно међународно реаговање.

Такав прилаз је прво делио Лондон. Међутим, британски парламент није дозволио да почну војне акције без санкције СБ УН. Поред Велике Британије су многе друге чланице НАТО-а изјавиле да не намеравају да подрже акцију силе против Дамаска пре објављивања закључака експерата УН, који су истраживали чињенице евентуалног коришћења у Сирији хемијског оружја. До суботе је комисија завршила прикупљање података. Сада су потребна лабораторијска истраживања, као и проучавање исказа жртава и очевидаца. Резултати рада могу да буду спремни за једно две недеље, – изјављују стручњаци. Све до сада оптуживати за коришћење зарина армију Башара Асада, тим пре нанети ударце Сирији је противправно. Међутим, питања легитимности не сметају Вашингтону. Тамо не крију да не планирају копнену операцију – то је скупо и опасно. Изгледа да ће САД извршити нападе из ваздуха, ради тога су у тај регион стигли носачи авиона, - каже експерт-оријенталиста Института стратешких процена и анализа Сергеј Демиденко.

- Ако се САД одлуче да нанесу ударац, то ће изгледа бити операција попут оне, коју су оне спровеле 1986. године против Моамера Гадафија под називом Кањон Елдорадо. То ће бити више пиар-популистичка акција, него операција, која би озбиљно утицала на ток војних акција у Сирији.

Југославија, Ирак, Либија. Има много примера из недавне прошлости, када су САД и њихови западни савезници преузимали улогу врховног судије и уништавали режиме, које им не одговарају. Данас су сви напори Москве усмерени да би се онемогућио такав развој догађаја у Сирији. Сваки дан се одржавају вишечасовни телефонски преговори на нивоу председника и министра иностраних послова са страним колегама, организују се ванредне седнице СБ УН. Русија упорно позива све стране на трезвеност. Изјаве Вашингтона са претњама примене силе према Сирији су неприхватљиве, - истиче званични представник МИП РФ Александар Лукашевич.

- Уместо испуњавања одлука самита Осморице у Лох-Ерну, договора о подношењу комплексног реферата СБ од стране експерата, који су истражили евентуалне случаје примене хемијског оружја у Сирији, у одсутности неких доказа чују се претње о наношењу ударца Сирији. При томе чак савезници САД позивају да се паузира и сачека завршетак рада инспектора УН ради тога да би се стекла објективна слика догађаја, те се определи за даље кораке у сиријској кризи. Управо такав прилаз је изјављен и од стране Генералног секретара УН Бан Ки Муна. Било која једнострана акција силе заобилазно СБ УН, ма како ограничена, директно је кршење међународног права, она ће поткопати перспективе политичко-дипломатског решења конфликта у Сирији, водити новој рунди конфронтације и жртвама.

У Дамаску поричу све оптужбе Запада, али изјављују да су у случају напада у сваком моменту спремни на узвратни ударац. Онда ни агресорима, ни њиховим савезницима, ни земљама Блискоисточног региона неће се то учинити мало.

Наталија Коваљенко,