Живот и дело Сергеја Рахмањинова

21-09-2013 04:23:59 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Петар Чајковски се сматра духовним покровитељем Рахмањинова. Два композитора - једног који се тек налазио на путу ка музичком Олимпу и другог који је већ осетио сву сласт и горчину славе, повезивали су топли пријатељски односи. Чајковски је до последњих својих дана брижно пратио успехе свог младог штићеника.

Напосредно пред своју смрт, Чајковски се сусрео са Рахмањиновим у дому композитора Танеева. Тада, Чајковски је у шали прстом запретио младом композитору и рекао : „Видите Серјожа, ви сте већ почели да пишете ремек дело. Немојте тражити изговоре. А ја сам се цело лето мучио као во над само једним делом. А он, дозволите да вас обрадујем - и поему и романсе, а сигурно још понешто скрива.“

Симфонија о којој је говорио Чајковски била је његова шеста- „Патетична“. Убрзо пошто је завршио ово дело, велики композитор је преминуо...

Рахмањинов је поводом смрти свог пријатеља и колеге написао гениијални „Елегијски трио“

Чајковски који је преминуо 1893. године, није успео да чује најбоље радове свог штићеника. Почетак века обележен је стваралачким узлетом Рахмањинова. Један за другим, он пише два концерта за клавир са оркестром, опере „Шкрти витез“ и „Франческа да Римини“, Другу симфонију за виолончело и клавир, кантату „Пролеће“ и прелудијум за клавир...

Стваралачки узлет Рахмањинова догодио се у исто време када и његова љубав и женидба за Наташу Сатину, композиторову рођаку. Сви који су га познавали, дивили су његовој љубави и топлим осећањима које је гајио ка својој породици: жени и кћеркама.

Не слажући се са променама које је донела револуција, композитор 1917.године напушта Русију са породицом. Он је тада буквално „покорио“ Америку својим мајсторским извођењем, али компоновању се вратио тек након десет година. Ипак, у Америци није писао са толико успеха.

Пред крај живота композитор је дошао до закључка да „Пошто је изгубио домовину, изгубио је и сам себе. Претворио се у изгнаника којем, оставши без корена, традиције и родне груде, не остаје друге утехе осим немог сећања“.

Сергеј Рахмањинов је преминуо 28. марта 1943.године на Беверли Хилсу, у Калифорнији, САД.

Јелена Собољева,