Републиканци и демократе не могу да се договоре око буџета

07-10-2013 01:38:44 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


У САД је протекла недеља била у знаку буџетске кризе. Због политичких несугласица између републиканаца и демократа нова финасијска година је почела без главног финансијског документа. Трећина владе се налази на одмору. Важне службе су затворене. Стотине хиљада људи је изгубило приходе. Међутим, главно је – због несугласица политичара, САД су се нашле на рубу правог финансијског Армагедона – кроз 10 дана земљи прети дефолт. За сада ни демократе (укључујући Обаму), ни републиканци не желе да попусте.

Скоро недељу дана САД живе са затвореном владом. 800 хиљада државних службеника покушава да се нечим бави, док обични американци решавају настале због кризе проблеме. До апсурда су ситуацију довели републиканци и демократе, који не желе да постигну компромис.

Проблем је у томе, што доњи дом Конгреса – Дом представника – контролишу републиканци. Горњи дом – Сенат – контролишу демократе. Демократа Обама је запретио да ће ставити вето на све покушаје опонената да блокирају реформу његовог имена – Obamacare. Услед тога се земља нашла у ћорсокаку. Савладати отпор противника ниједна страна не може, обе не желе да се договарају.

Неколико пута се Обама срео с лидерима демократа и републиканаца у Конгресу. Сваки пут је резултат био нулти. Шта више, главни предмет спора - Обамочување – изгледа, никог више не занима. Реформа је почела, интернет-берзе, где се продају осигурања, почеле су да раде. У данашњој ситуацији политички спорови у Вашингтону су посвећени принципијелнијем питању: Ко ће победити? Код кога неће издржати нерви? Ко ће капитулирати? За сада, судећи по информативној кампањи, предност је на страни демократа. Републиканци су неколико пута направили јавне грешке. Један конгресмен је покушао да грди припадницу Управе националних паркова за то, што се ресор сам затворио и затворио приступ у паркове док траје буџетска криза. Утицајни сенатори су говорили о намерном провоцирању конфликта, заборавивши да микрофон није искључен. Услед тога рејтинзи републиканаца нагло падају. Највише је критикован лидер већине у Конгресу Џон Бејнер.

За чудо: трећина америчке владе не ради, док су берзе мирно реаговале на то – индекси су током читаве недеље били у плусу. Међутим, даље перспективе не изгледају толико безбрижне. Иза буџетске кризе може да уследи права Апокалипса. 17. октобра влада неће више имати новац, ни да га позајми на тржишту. Горња граница државног дуга је постигнута. Повећати је морају републиканци, који не журе да то учине. Портпарол Обаме Џеј Карни је ставио на знање да републиканцима не вреди да уцењују председника по питању горње границе дуга.

- Ми смо заиста забринути због тога, што републиканци у дому представника могу да искористе по питању државног дуга исту погрешну праксу, коју су они искористили да би изазвали данашњу буџетску кризу, за коју они сносе пуну одговорност. То би могло да води дефолту САД. Међутим, они морају да буду свесни да ће последице дефолта бити за земљу катастрофалне. Авај, видимо да републиканци желе да искористе управо овај пут. Бела куће неће дозволити да се посумња у ауторитет САД, ни да републиканци учине земљу таоцем.

Таоци ситуације су постали обични Американци, припаднике Конгреса нико није послао на одмор, ни им смањио финасирање. Међутим, стотине хиљада људи је приморано да се договара са банкама о одгађању исплата у вези са кредитима, арендаторима – о преносу плаћања станарине. Бизнисмени не могу да добију документа и новац од владе за уговоре.

Према проценама економиста, сваки дан кризе вреди 200 до 300 милиона долара. Укупна штета за економију у случају застоја владе од две недеље могла би да премаши 55 милијарди долара. То би се могло упоредити са губицима од разорног урагана Катрина. И то у случају, ако успе да се избегне дефолт. Ако САД буду ипак престале да плачају рачуне, последице ће бити катастрофалне.

Роман Мамонов,