Неповерење ће поткопати регулисање иранског нуклеарног програма

27-11-2013 09:24:02 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Женевски договори о иранском нуклеарном програму изазвали су оштро незадовољство Израела. Мада антиирански комплекси и страхови Тел-Авива многима делују као патологија, у својој основи они имају рационално зрно. То значи да би Техеран могао много тога да уради за превладавање неповерења.

Међународна заједница је сасвим правилно одушевљена успехом преговора у Женеви. Испада да су главне примедбе за ирански нуклеарни програм укинуте. И мада споразум има привремени карактер, већина политичара гледа у будућност са оптомизмом.

На том позитивном таласу став Израела делује као анахронизам. Али, експерти признају да он има неко историјско оправдање. Како сматра старији научни сарадник одељења за Израел и јеврејске општине Института за оријенталистику РАН Дмитриј Марјасинс.

- Већ прилично дуго иранско руководство, посебно за време Ахмадинеџада, говори о томе да Израел мора да престане да постоји. И то је прилично озбиљна претња. А у текућој ситуацији Израел се плаши да ће смена реторике иранског руководства бити превише озбиљно примљена у међународној заједници. Спремност на уступке и укидање санкција, по мишљењу Израела, само ће подстаћи развој иранског нуклеарног програма.

Израелци виде проблем у томе што мирољубиву реторику демонстрира само нови председник Ирана Рохани, који није у правом смислу лидер нације. Док је прави вожд Иранаца ајатола Али Хаменеи оштар је као и раније. Сасвим недавно он је изјавио да израелски политичари не могу да се називају људима, назвао је премијера Бињамина Нетењахуа бесним псом. Међутим многи експерти сматрају да у тој причи нема добрих и лоших, већ постоје геополитички интереси који се бране на све могуће начине. Директор Центра за стратешку коњуктуру Иван Коновалом уверен је.

- Ирански нуклеарни програм је политички инструмент који је Иран често користио у својим интересима, прећуткујући одређене аспекте, водећи закулисну игру. До сада није било јасно у чему се састоји нуклеарни програм Ирана, да ли тамо има војне компоненте. Друга је ствар што је одговор Ирана била његова спремност да изађе у сусрет међународној заједници и да испуни све оне обавезе које је на себе преузео у Женеви. Израелце занима безбедност земље. Пошто се они налазе у блокади: унаоколо су непријатељске земље или земље са којима се одржава оружана неутралност.

Треба рећи да уз све озбиљне помаке Американци нису одустали од савезничких обавеза у погледу Израела. Говорећи о својој усамљености Ираелци помало прибегавају лукавству, изјавио је за Глас Русије директор Центра за међународна и регионална истраживања Џорџтаунског универзитета у Катару професор Мехран Камрава.

- По мишљењу Нетањахуа, САД су оставили Израел на милост и немилост. Али то су претеривања. Ни Америка, ни Саудијска Арабија, ни остале земље Персијског залива нису ни мислиле да остављају Израел без подршке. По мени, САД остају верне својим обећањима да ће штитити Израел, Саудијску Арабију и УАЕ. Највероватније, САД и Израел ће максимално ојачати сарадњу у таквим сферама као што је економија, војна срадња, што ће са своје стране развејати неке Нетањахуове сумње.

На данашњи дан Израелци не могу да сматрају себе остављеним пред лицем ужасног непријатеља. Друга је ствар што је простор за маневар Израела знатно смањен. али то је вероватно чак и боље, узимајући у обзир напету ситуацију у региону.

У наредних пола године, сазнаће се ко је по питању иранског нуклеарног програма био у праву, а ко се искрено варао, а ко је покушавао намерно да уведе међународну заједницу у заблуду. Желимо да се надамо да су погрешили Израелци. Пошто у другом случају Блиски Исток очекују врло трагична времена.

Сергеј Дуз,