Сирија на путу према Женеви-2

01-12-2013 05:00:06 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Дамаск иде испред динамике, која предвиђа испуњавања обавеза у вези стављања хемијског оружја под међународну контролу. Али без обзира на ову околност, ситуација у земљи је далеко од тога да се може оценити као мирна. Руска амбасада у Дамаску нашла се под минобацачком ватром. На улицама сиријских градова од терористичких снајпериста гину деца. „Слободна армија Сирије“ одбацује прекид борбених операција. Све наде на регулисање сиријских проблема везане су са међународном конференцијом „Женева-2“, чији је датум одржавања већ дефинисан.

Сирија је обавестила Организацију за забрану хемијског оружја (ОЗХО) да су уништени сви ненапуњени пројектили. Овај посао је завршен пре рока – према условима споразума, било предвиђено да се поступак ликвидације заврши до 31. јануара. Сада су на реду објекти везани за сиријске хемијске арсенале – они ће бити уништени у периоду од 15. децембра 2013. године до 15. марта 2014. године. Према саопштењу ОЗХО, поступак ликвидације сиријског хемијског оружја одвијаће се на америчком броду уз коришћење мобилног постројења за хидролизу.

У сиријским градовима и даље одјекују експлозије и не смирују се пушкарања. 28. новембра на мети минобацача нашла се зграда амбасаде Русије у Дамаску. Погинуо је један Сиријац, девет особа је рањено. Међу настрадалим нема руских грађана. У УН је отварање ватре на дипломатску мисију окарактерисано као терористички чин. Чланице Савета безбедности истакле су принцип имунитета дипломатских мисија и апеловали су да се позову на одговорност сви кривци овог чина. У званичној изјави, Стејт департмент САД осуђују „било које нападе на лица и објекте, који су под заштитом међународног права“.

Услед тешке ситуације у Сирији, многе земље, као што су Француска, Холандија и низ арапских земаља, још током прошле године су опозвали своје амбасаде. Иако треба истаћи, да сиријска влада предузима све што је могуће да би се осигурала безбедност мирног становништва и дипломатских мисија. Али за стопостотну сигурност потребно је уништити терористичке групације у предграђима Дамаска, сматра експерт Института за Блиски Исток Сергеј Серјогичев.

- Потребно је предузети чишћење предграђа. А то је опасно за мирно становништво, јер се терористи крију иза њихових леђа. Влада Башара Асада и војска оставили су ова средства за наредна времена. Они покушавају да делују на друге начине: постављају заседе и друго, да би се спречиле жртве међу цивилима. То је веома актуелно у контексту ликвидације хемијског оружја, да се терористима не да повод за оптужбе владе, да она уништава мирно становништво.

Према мишљењу аналитичара, организатори терористичке акције против руске амбасаде више су рачунали на психолошки ефекат, да заплаше представнике дипломатске мисије, да сигнализирају Русима, да подршку мирног регулисања ситуације, антивладине наоружане групације оцењују управо на овај начин.

Ове недеље је британска невладина организација Oxford Research Group објавила стравичне податке. Током сукоба у Сирији је погинуло преко 11 хиљада деце. Већина – у артиљеријским нападима и бомбардовањима. Око хиљаде деце су погинули од снајпериста, стотине су подлегли у мучењима – сиријски побуњеници виде непријатење и међу децом. Данас су познате бројне чињенице, када у хришћанским деловима Алепо снајперисти гађају сваког, независно од старости и пола. А колико би тек било жртава, да је предузета западна инвазија у Сирију? Јер када су САД и савезници планирали операцију, они су, као чињеница, рачунали на неминовне губитке међу цивилним становништвом, међу њима и децом, истиче копредседник Руског комитета солидарности са народима Либије и Сирије Олег Фомин.

- Зар су Американци размишљали о деци, док су бомбардовали крстарећим ракетама Либију или Багдад? Зар су у стању да „размишљају“ беспилотни механички „дронови“, који једноставно стрељају масе цивила у Авганистану, у Ирану или Пакистану? Они немају дилеме да ли су у питању деца или одрасли.

Спас за сирисјку децу може бити само мир. Није спас у победи једне силе над другом, него у добровољној одлуци страна да положе оружје и регулишу несугласице за преговарачким столом, тврди експерт.

Значајан је корак у овом правцу је међународна конференција „Женева-2“. Како је ових дана саопштио шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, њен датум је најзад утврђен: одлучено је да се преговори одрже 22. јануара 2014. године. Истина експерти износе сумње да ће конференција кулминисати напретком. Јер званичан Дамаск, у суштини, нема са ким да се договара. Основне ударне снаге опозиције немају намеру да прекидају војне акције, истиче експерт за проблеме Блиског Истоке, Семјон Багдасаров.

- Основне опозиционе снаге, такозвана Коалиција опозиционих и револуционарних снага у суштини нема утиција на ситуацију у Сирији. У тамошњим околностима на ситуацију утичу неколико групација, које воде борбене акције. На пример, Сиријска слободна армија, која је у стању распадања. Она би могла да тврди да је војно крило Коалиције, Али њено руководство критикује вође Коалиције, који живе у ексклузивним турским хотелима, док редовни опозиционари проливају крв. Групације, које наносе основну штету регуларној сиријској армији, уопште немају никакве везе са Слободном армијом.

Низ опозиционих групација условљавају учешће у конференцији сторнирањем устава Сирије и одласком председника Асада. Са таквим ставом не може се ништа урадити за преговарачким столом, а по свему судећи, вође оружаних формација и немају намеру да преговарају. Аналитичари сматрају, да се у оваквим околностима проблем може решити, уколико се радикалне групације укључе у листу терористичких организација и да се са њима поступа у складу са међународним нормама. Узгред, нешто слично нуди и Дамаск. Министар иностраних послова Валид Муалем, који ће, према очекивањима, бити на челу делегације Асада, сматра да ће „Женева-2“ имати успех, „уколико својим првим корацима стави забрану финансирања и испорука оружја бандитским формацијама“. Заиста, потпуни прекид војне и финансијске подршке опозиције, вероватно је једини здрави потез у овој ситуацији. Уколико Запад, напокон, на делу испољи своју чврсту намеру да постигне успостављање мира, он ће успети да доведе за преговарачки сто и најнепримирљивије противнике Асада.

Игор Силецки, Андреј Смирнов,