Сергеј Лавров: У односима Ирана и МАГАТЕ постоји прогрес

12-12-2013 09:18:54 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Техеран је захвалио Русији на важној улози коју је земља одиграла на преговорима између Ирана и шесторке у Женеви. На преговорима у Техерану министар спољних послова РФ Сергеј Лавров са својим колегом размотрио и могуће учешће Ирана на миривној конференцији о Сирији.

У МСП-у на састанак министараспољнихпослова Русије и Ирана дошло је више од сто локалних новинара. Како је са осмехом приметио шеф руске дипломатије, на преговорима о иранском нуклеарном програму у Женеви представника медија је било мање.

У првом реду на састанку министри су говорили о перспективама регулисања иранског нуклеарног проблема у контексту постигнутих у Женеви споразума између Ирана и шесторке. Лавров је истакао да документ потписан 24. новембра треба да се испуњава савесно од стране свих како би се потписао коначни споразум. Власти Ирана намеравају да га склопе у току 6 месеци. за то време Техеран рачуна да постигне то да САД укину сакнције за извоз нафте, а западне земље су размрзле 4,2 милијарди долара који припадају Ирану. Истина, то могу да учине само крајем јануара после извештаја МАГАТЕ.

Сада Иран чини све како би доказао читавом свету да се земљи може веровати. Како би показао цивилни карактер свог нуклеарног програма Техеран је јуче пустио инспекторе МАГАТЕ на реактор који се гради у Араки и на уранијумски рудник у Гачини. То је прва од 6 мера предвиђених споразумом о сарадњи између МАГАТЕ и Ирана.

Шефови иранске и руске дипломатије су размотрили такође одржавање Женеве-2 и тражење дипломатских решења сиријске кризе. Министарспољнихпослова Ирана Мохамед Џавад Зариф је истакао важну улогу Русије у спречавању регионалне катастрофе у Сирији. Сергеј Лавров је са своје стране напоменуо да РФ иступа за учешће Ирана у мировној конференцији. До краја 2013. године треба да буду послати позиви за Женеву-2 која ће бити одржана 22. јануара 2014. године.

Осујећивање мировне конференције може да буде непоправљива грешка, сматра шеф руске дипломатије.

- Чујемо с времена на време да су поједине земље незадовољне предстојећом конференцијом. Надам се да ће она обавезно бити одржана. Одговорне стране треба да учине све како би руско-америчка иницијатива била одобрена, још једном да подвучем, једногласно у СБ УН, била овенчана успехом. Већ је објављен датум конференције, и покушаји да се осујети ова конференција ће бити грубо кршење воље међународне заједнице.

После новембарских споразума у Женеви о нуклеарном програму Техерана власти земље су поново почеле да говоре о изградњи нових нуклеарних централна на својој територији и рачунају у томе на помоћ Москве. Како је изјавио Сергеј Лавров, Русија зна за те планове Техерана и подржава идеју отварања реактора попут оних у Бушеру.

- Заинтересовани смо за то да наставимо сарадњу са Ираном у области развоја цивилне нуклеарне енергетике. Видимо исто тако интересовање са иранске стране, знамо за планове Ирана о додатној изградњи енергетских блокова попут бушерског, који ради са реактором на лаку воду, који није забрањем никаквим резолуцијама СБ УН.

Међутим много је било речено и о билатералној сарадњи Ирана и Русије. Како су истакли министри, земље активно сарађују како у политичкој, тако и у економској сфери.

Без обзира на уверавања у топле билатералне односе, између Техерана и Москве и даље остаје један нерешен проблем. Он се тиче одбијања Русије да испоручи Ирану комплекс С-300. Према речима Џавада Зарифа, Иран је заинтересован за реализацију овог договора.

Ксенија Мељникова,