Руска застава: 20 година нове историје

12-12-2013 09:47:35 | | Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs |


Руска тробојка данас обележава 20 година од тренутка свог препорода. Без обзира на то што историја руске тробојке сеже још на крај 17. века, управо последње две деценије учиниле су је не само националним симболом, већ и поносом земље.

Одредбу о Дражвној застави Руске Федерације потписао је 11. децембра 1993. године руски председник Борис Јељцин. Према указу, званични симбол земље постала је бело-плаво-црвена застава. Она је заменила црвени барјак под којим је око 70 година живео Совјетски Савез. У ово сложено време избор није случајно пао управо на тробојку, уверен је руски политиколог, експерт Фонда за историјске перспективе Павел Свјатенков.

- Тробојка је дуго била национална застава Русије. Она је била и застава фебруарске револуције 1917. године. У многоме управо из тог разлога и било је одлучено да се она рестаурира. Она застава коју је имала РФСР као једна од савезних република СССР није била погодна, пошто је била реплика совјетске заставе. Зато је одлучено да се врати стара застава Русије.

Бело-плаво-црвена застава има историју дужу од три века. Сматра се да се први пут појавила за време цара Алексеја Михајловича 1667. године на броду Орел. А од 1705. године, за време цара Петра Првог, тробојка са двоглавим орлом је била предата читавој трговачкој флоти Русије. Данас постоји мноштво објашњења зашто су биле одабране управо те боје. Према једној верзији, бела, плава и црвена још од давнина су значиле благородство, верност и храброст. У предреволуционарно време постојало је и друго тумачење тих боја, где је бела сматрана бојом слободе, плава Богородице, а црвена симболом државности. било је такође тумачење тих боја као тројства православне цркве, царске власти и народа.

У историји руске тробојке били су и периоди заборава, подсетио је доцент катедре за примењену политикологију Високе школе економије Константин Труевцев:

- После Француске револуције руска тробојка је била укинута на тој основи што се њене боје тобоже подударају са бојама француске заставе. У то време је била усвојена друга застава. Ипак после реформи цара Александра Другог тробојка је постепено почела да се враћа у својству националног симбола.

Још једном су покушали да забораве бело-плаво-црвену заставу већ у 20. веку. После револуционарних преображаја 1918. године нова влада је покушала да се избави од свега што би могло да подсећа на царска времена.

Поново су се сетили руске тробојке у августу 1991. године. У време војенизираног покушаја да се Михаил Горбачов уклони са дужности председника СССР и да се смени његов курс, демонстранти су поставили на Дом Совјета, сада зграду владе Русије, познату у Москви као Бели дом, руску тробојку. Њен повратак је постао својеврсни симбол преласка са тоталитаризма на демократију, уверен је Константин Труевцев.

- Процес утврђивања тробојке подудара се са формирањем одговарајућих инстутуција. Демократија је пре свега прихватање Устава и формирање дводомног парламента. Зато је застава одговарала свим тим институционалним променама које су се десиле у Русији 90-их.

1994. године указом председника био је уведен и нови државни празник – Дан Дражвне заставе РФ. Он се обележава 22. августа.

Минуле године, између осталог, Руска застава је доспела у Гинисову књигу рекорда. Почетком јула скоро 30 хиљада становника Владивостока приредило је грандиозну акцију. Они су се поређали на мосту са црвеним, плавим и белим заставицама у руци. У књизи рекорда ова тробојка је забележена као највећа жива застава на свету.

Милена Фаустова,