Саудијска Арабија и Израел - савезници на бојном пољу?

16-12-2013 10:57:21 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Односи између Саудијске Арабије и њеног блиског савезника-САД, у последње време су се толико заоштрили, да је краљевство почело активно да тражи нове савезнике. Нови спољнополитички савезник Ријада је, према оценама неких аналитичара Тел Авив. Бивши непријатељи су „закопали ратне секире“ и ујединили се против Вашингтона који се у последње време све више приближава Техерану.

Ријад се са Тел Авивом ујединио против САД - ова новост која је пролетела по свим светским медијима, постала је права сензација. Конфликт између Ријада и Вашингтона одавно зри. Монархија је јавно говорила да јој се не свиђа америчка тактика. САД нису подржале Саудијску Арабију у покушају гушења устанка шиита у Бахреину 2011. године. Пре две године Вашингтон је одобрио руску иницијативу у вези са Сиријом и одбацио је план војног мешања. А Саудијци су били спремни да на себе преузму финансирање ове операције. Краљевство је било главни спонзор опозиције у сиријској кризи и учињено је све како би дошло до уклањања Башара Асада- тврдили су амерички медији.

Последња капљица за власти мохархије је постало зближавање Вашингтона и Ирана- главног супарника Ријада у региону. Септембарски телефонски преговори председника САД Барака Обаме са председником Ирана Хасаном Роханијем и последично потписивање оквирног уговора о иранском атомском програму, власти Саудијске Арабије су оценили као опасност за њихову безбедност. Ријад се плаши да, ако Ирану буду укинуте санкције, он може да постане лидер у региону. Уопште, ситауција у овим исламским државама се мења, говори научни руководилац Института примењене оријенталистике и африканистике САид Гафуров:

- Са једне стране, Иран и Саудијска Арабија - две регионалне супер државе - налазе се у оштром супарништву. А са друге стране, Арабија полако губи свог главног савезника - САД и НАТО, готово у потпуности.

Ријад покушава на све начине да покаже Вашингтону незадовољство у вези са спољно-политичким потезима САД. За почетак, власти Саудијске Арабије су решиле да откажу сарадњу са Вашингтоном у наоружавању сиријских побуњеника. Потом је Ријад почео да тражи замену САД у смислу свог главног парнтера у сфери нафте и главног добављача оружја за своју војску.

Могућа алијанса Израела и Саудијске Арабије посебно је чудновата у светлу чињенице да је Краљевство једна од ретких држава која званично брани Израелцима улаз и присуство на својој територији. Саудијска државна авиокомпанија не продаје житељима Израела карте за летове њихове авио компаније. А на лет не смеју да уђу ни они Израелци који су заправо грађани неке друге државе, ако би у њиховом пртљагу била нађена Тора или нека друга књига јудејске вероисповести.

Ксенија Мељникова,