Налазите се на страници > Почетна > Колумне > САД се плаше Глонаса

САД се плаше Глонаса

31-12-2013 09:26:53 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


САД су против размештања станице Глонас на својој територији. Американци су забринути тиме да ће руски глобални навигациони систем бити употребљен за шпијунажу. Формално забране нема, али истакнути захтеви чине размештање копнених комплекса практично немогућим. Према новом закону, навигациони системи других земаља не треба да наносе штету комерцијалној привлачности америчког система Џи-пи-ес и могу да преносе само нешифроване податке.

Председник земље Барак Обама потписао је закон о одбрамбеним трошковима САД за 2014. годину у којем су прописани захтеви према навигационим системима. Према новом законодавству, постављање копнених станица Глонас на територији земље је постало немогуће. Ипак сателитска навигација је она сфера где не треба конкурисати, већ ујединити напоре, истиче генерални директор холдинга СпејсТим Алексеј Смјатских.

- Ограничења за пријем и коришћење сигнала Џи-пи-ес у Руској федерацији и читавом свету нема. У том погледу били смо увек отворени за сарадњу. Сви технички стручњаци увек су говорили и говориће да је коришћење две сателитске групације – Глонас и Џи-пи-ес много повољније за корисника, него коришћење само једне.

Захтев о изградњи станице руска страна упутила је још у мају 2012. године. Стејтдепартмент САД био је спреман да изда дозволу, али подвргнут је оштрој критици Конгреса и Пентагона, где су нашли да руски навигациони систем може да буде употребељен у циљу шпијунаже. Зато у новом закону такође је прописано да навигациони системи треба да преносе само нешифроване податке. Ипак није искључено да америчка страна такође може да искористи свој Џи-пи-ес у војне сврхе, уверен је директор за развој бизниса компаније Гротек Александар Власов:

- Мислим да је један од разлога зашто смо почели да постављамо свој систем глобалне сателитске навигације било управо то што желимо као прво да будемо независни од решења Американаца да нас искључе са свог система. А као друго, да искључимо моменте када ће се амерички ситем глобалног позиционирања користити за посматрање кретања наших неких осетљивих терета или људи.

Тим пре што Агенција националне безбедности САД прибегава најлукавијим методама шпијунаже политичара у читавом свету. Један од главних догађаја године била су откровења Едварда Сноудена о томе да су Американци пратили европске политичке фигуре, све до прислушкивања разговора преко мобилних телефона. Према недавним саопштењима, америчке специјалне службе су добијале информације проваливши управљање подводним кабелским системом Sea - Me - We -4, који осигурава комуникацију између Европе, Северне Африке и Азије.

Кира Калинина,