Срчана мана може да се исправи за 20 минута

09-01-2014 08:12:00 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Урођена срчана мана – у најраспрострањенијем виду то је отвор у прегради између леве и десне коморе – сусреће се код једног или двоје новорођенчади од 200. Ако време не исправи дефект, десиће се неповратне промене крвних судова срца и плућа. Ове особе могу да имају ненормално висок притисак, опасан по живот.

Раније се срчана мана оперисала 3-4 сата. Лекари су правили велики рез, отварали грудни кош, заустављали срце и стављали сложени апарат за вештачки крвоток који је био привремена замена за срце и плућа. Хирург је секао срце и стављао у аномални отвор преграду направљену од ткива животиња.

Лекари Носовибирског научно-истраживачког института за патологију крвотока Академик Е. Мешалкин (Сибир) учинили су операцију много мање опасном, мање болном и битно су смањили рок боравка детета под накрозом. Сибирски кадриохирурзи праве рез од свега 3 центиметра. Читава процедура – од реза до кожних шавова – траје 20 минута. Операција не захтева заустављање срца. И деца подносе кратку и не тако дубоку наркозу много лакше.

Алгоритам операције је већ увежбан. Преко малог реза лекари добијају приступ површини десне коморе. Како истиче кардиоваскуларни хирург одељења деце раног узраста Григориј Зајецев:

- Стављамо специјални шав преко којег правимо отвор и уводимо танак проводник из десне коморе преко дефекта преграде у шупљину леве коморе. Тим проводником уводимо систем са наелектрисаним сложеним уређајем којим затварамо дефект.

После тога може да се зашије рана. Све се дешава под непрестаном ултразвучном контролом срца. После операције пацијент 2 сата проводи у соби за интензивну негу, затим прелази у опште одељење. За 2-3 дана излази из болнице. Смањени су рокови боравка у реанимацији и хоспитализације у целини, повлачи се и потреба за седативима. Организам се опоравља са свега недељу дана.

Операција је већ постала рутинска. Остало је да се широко уведе у усавршеном виду – без резања грудног коша. За сада таквих операција новосибирски кардиохирурзи раде мало.

Осим Института Мешалкина, слична технологија се користи само у Кини и Немачкој. У Русији је то несумњиви напредак у кардиохирургији.

Олга Соболевска,