Бомбардер Игора Сикорског - „Илија Муромец"

24-01-2014 10:18:24 | | Глас Русије/ vostok.rs |


26. јануара 1914. године је обављен пробни лет првог тешког бомбардера на свету. То је био дрвени двокрилац са четири мотора руског конструктора Игора Сикорског. Бомбардер је добио име у част легендарног руског витеза „Илија Муромец“.

Многи европски конструктори у то време су покушавали да направе тешке авионе. Али, њихови експерименти су били неуспешни. Познати британски инжењер Вилијем Ланчестер је објавио цело истраживање, у ком је доказивао да су авиони већ достигли максималне димензије.

Вест о лету 24-годишњег руског конструктора Игора Сикорског је одјекнула као бомба. „Илија Муромец“ је био четири пута тежи од највећих западноевропских модела. Најважније достигнуће конструктора је то што је он успео да реализује вишемоторну шему авиона. Догађај је отворио нову епоху у развоју авијације.



Распон горњих крила „Илије Муромеца“ је износио 30 метара, тежина 5 тона. Посада је имала од четири до седам чланова. Наоружање – до седам митраљеза разних модификација тог времена. За избацивање бомби, укупне тежине пола тоне, је направљен електро старт. За време првог светског рата фабрика авиона у Санкт Петербургу је произвела 60 војних машина овакве конструкције. Они су формирали прву ескадрилу тешких бомбардера на свету.

„Илија Муромец“ је у своје време поставио много рекорда у даљини и трајању лета. Данас ову традицију продужава руска авијација дугог домета. У саставу 37. Ваздушне армије се налази око две стотине носача ракета и стратешких бомбардера. У току непрекидне патроле изнад Атлантског, Северног леденог и Тихог океана они могу летети и по 40 сати и узимати гориво у ваздуху.



На разним етапама патроле руске бомбардере често прате НАТО авиони, ратна авијација Канаде, Норвешке или Јапана. Према причама пилота, растојање између њих и страних пратиоца понекад буде тако мало да могу не само махнути руком, него и видети израз лица један другом. Руска авијација дугог домета је данас једна од најбољих на свету. Планирано је да се до 2015. године у потпуности модернизује ваздухопловна флота.

Михаил Арисотв,