На украјинској раскрсници Вишеграда мирише на гас

01-02-2014 06:31:07 | | Глас Русије/ vostok.rs |


Криза у Украјини и даље узнемирава њене суседе у источноевропском региону. Увече 29. јануара на ванредну радну вечеру у Будимпешти окупили су се премијери земаља Вишеградске групе – Виктор Орбан – Мађарска, Доналд Туск – Пољска, Роберт Фицо – Словачка и Бохуслав Соботка – Чешка.

На дневном реду је било само једно питање – ситуација у Украјини. Међутим, заједничка изјава премијера није обухватила све ризике и забринутости,- истиче наш посматрач Петар Искендеров.

Мора да се истакне да су премијери Мађарске, Пољске, Словачке и Чешке подвукли неопходност регулисања унутарукрајинског конфликта искључиво мировним средствима.

Сада прилазимо најзанимљивијем – тежњи ЕУ да искористи догађаје у Украјини ради тога да би везала ту земљу за своје енергетске пројекте на штету Русији. Дестабилизација ситуације у Кијеву је пружила Бриселу нове адуте. Између осталих, реч је о томе да би натерао украјинске власти да денонсирају постојеће гасне споразуме с Русијом и тиме учнио Кијев зависним од Еврокомисије с њеним Енергетском повељом, Трећим енергетским пакетом, сумњивим пројектима типа Набуко и гасом од шкриљаца, који случајно планира да активно користи управо украјинска сусетка Пољска. Ево што мисли о Набуку аналитичар руске инвестиционо-финансијске политике Солид Дмитриј Лукашов.

- Раније је већ било разговора да у гасовод Набуко ради његовог пуњења поред азербајџанског гаса треба пумпати и туркменски гас. Међутим, све је то под великим знаком питања. У Туркменију треба градити транскаспијски гасовод преко Каспијског мора, што је веома сложено, јер је оно унутрашње море. Тамо нису стриктно одређене границе сваке земље.

Управо крајем 2013. године пољска је страна изјавила о завршетку истраживачких радова о пројекту испорука у Украјину гаса преко пољске државне нафтогасне компаније за вађење тих енергената ( PGNiG ). Дневни обим испорука импресионише – 3,5 милиона кубика гаса. Међутим, многи експерти већ данас сумњају да је реч о коришћењу руског гаса у реверсним шемама.

Познати француски политичар Тјери Марјани је већ једном објаснио гасне конфликте између Украјине и Русије јединим узроком: одустајањем Украјине од исплате Русији свог дуга и смицалицама, којима прибегава Кијев да не би испунио своје обавезе. Украина је покушала да изврши притисак на Европу да би је учинила оруђем у свом финансијском спору с Гаспромом.

Данас се ти догађаји враћају попут бумеранга. Данас ЕУ покушава да искористи унутарукрајински конфликт у сопственим енергетским играма. У тим играма земљама Централне и Источне Европе традиционално се пружа улога талаца сумњивих пројеката и опасних геополитичких рачуница. Тешко да је у интересу вишеградске групе да дозволи да је увуку у такве бриселске игре.

Петар Искендеров,