Вештачки крвни судови за кардиохирургију

05-02-2014 10:14:40 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


У сибирском граду Кемерову научници су разрадили вештачке крвне судове. Њихова јединственост је у томе што када се нађу у организму, они узгајају на себи нови крвни суд, а затим се једноставно растворе.

Уграђивање бајпаса срца (премошћивање срчане артерије пресађивањем ткива)једном од пацијената локалног кардиоцентра радили су два пута. Пре 10 година додатни крвни суд су узели из руке. А пре три године део артерије из бутине на нози. Лекар каже да за извесно време пацијенту вероватно предстоји још једна таква операција. Али где сада да се узме материјал за уградњу бајпаса, не зна се. Са таквом ситуацијом када је операција поновљена, а резерви у организму више нема, кардиохирурзи се суочавају врло често.

Овај проблем они се надају да реше помоћу нових вештачких судова. У научном одељењу кардиоцентра Кемерово научници су разрадили јединствену технологију израде полимерских протеза за систем крвотока.

Крвни судови за операцију уграђивања бајпаса се праве овако: у специјалном уређају раствор посебног полимера под дејством електричног поља дели се на ултратанке нити, објашњава водећи научни сарадник одељења за експерименталну клиничку крадиологију Кемеровског кардиоцентра Лариса Антонова:

- Ова микронит стиже на специјални колектор и на излазу добијамо готову конструкцију са којом се даље може радити.

Нова руска технологија омогућава да се будући полимерски крвни суд направи идеално глатким и истовремено порозним. На скенирајућем електронском микрскопу распоред влакана приметан је до најситнијих детаља. Размера пора међу микровлакнима је 30 микрона. То је дебљина људске длаке.

Управо у ове мале поре научници пресађују ћелије пацијената. У таквом виду имплант се ушива у организам. Он служи као база која постепено бива обложена новим ћелијама. Својства полимера су таква да када на себи одгаји нови крвни суд, протеза у току три године раствара се у организму. Како сматрају научници, у кардиохирургији такви судови ће бити врло тражени. Предклиничка испитивања на животињама доказују да протеза нормално функционише у живом организму. За две године лекари планирају да испробају ове вештачке судове на човеку, а до 2017. да обезбеде кардиохирурзима нове вештачке судове за уградњу бајпаса.

Станислав Каљакин,