ЕУ: од примамљивања Кијева до примамљивања Кишињова и Тбилисија

11-02-2014 10:37:47 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


У Бриселу се разматрају два нова модела „примамљивања“ Кијева и других учесника програма Источно партнерство ЕУ. На „украјински састанак“ окупило се 27 шефова дипломатија ЕУ. Варијанте су предложили Стокхолм и Варшава.

Обе су прилично сличне, обе не наговештавају претендентима никакав новац и не садрже ништа кардинално ново. Зато су обе без псовки у стилу Стејтдепартмента САД. Што у целини није лоше, мада и није тако весело. Између осталог, данашњи украјински сусрет шефова дипломатија ЕУ никакво весеље не претпоставља.

У обновљеним плановима ЕУ нема ни речи о перспективи проширења ЕУ у будуће на рачун нових чланова из групе бивших земаља СССР. Претенденти – Украјина, Грузија и Молдавија, треба да буду пуштени искљчучиво у предсобље ЕУ, без доступа у главне собе. У замену за отварање својих тржишта Европи. И не у перспективи, већ одмах.

Стокхолм је предложио ЕУ да постави за кандидате за придруживање нешто попут дијететског „шведског стола“ са врло умереним садржајем слаткиша. Уместо безвизног режима само програм укидања виза за студенте. Њега још треба разрадити. Привлачност Европе треба ојачати на рачун међупарламентарних и културних размена. Европа намерава да организује непрекидни ток посета високог нивоа у земље Источног партнерства, посебно у оне које се псремају да ове године потпишу Споразум о асоцијацији и слободној трговини – тачније у Моладавију и Грузију. Велика пи-ар кампања треба да представи становницима Молдавије, Украјине и Грузије рајски живот у ЕУ. У целини, месеци до августа за ове три земље биће мада и безнадежни, али зато пуни гостију.

Европљани очигледно не желе понављање мајдана у Молдавији и Грузији и зато су игнорисали ненормативне позиве Стејтдепармента САД да се хитно оконча са режимом председника Јануковича. Дипломатска управа ЕУ чак је обила да укључи на дневни ред састанка 10. фебруара питање могућег увођења санкција против Кијева.

Руски аналитичари кажу да ЕУ, за разлику од Вашингтона, једноставно не види излаз из ситуације безвлашћа која је настала у Кијеву. И није спремна да рачуна ни на једног од представника опозиције. За разлику од САД.

У украјинској политици за сада се не види ни једна фигура која би могла брзо да помири Украјину са самом собом и да је изведе из кризе, каже аналитичар ИМЕМО РАН Владимир Пантин.

- По мени, такав политичар сада не постоји. Сваки украјински политичар сада спаја само део Украјине – или западну, или источну. Тимошенко која је у затвору такође није у стању да изведе земљу из кризе. Напротив, својом појавом „на теренту“ она може само да погроша кризу. Јанукович, нажалост, такође нема такве способности. А и Кличку и Јацењуку не треба ни говорити.

До данашњег састанка шефова дипломатије ЕУ у Бриселу говорило се о томе да ЕУ заједно са САД припремају нови пакет финансијске помоћи Украјини. Процурела је чак информација да ће такав пакет изнети мал те не 35 милијарди долара и да ће стизати каналима ЕБРР. Истина, почетком недеље на гласине се заборавило. Уз то уочи мајских избора за Европски парламент мало ко хоће да нервира грађане ЕУ милијардама убризганим у болесну Украјину и Молдавију, и такође не баш најздравију Грузију.

Андреј Федјашин,