Русија је у стању да изврши пробој у космонаутици

16-04-2014 07:53:50 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Русија води у светској пилотираној космонаутици, земља чува научни потенцијал за будући технолошки пробој у тој области, сматра руководилац Института за космичку политику Иван Моисејев.

Према његовим речима, Русија има велики потенцијал за технолошки пробој. Упоредо са тим, ради потврђивања водећих позиција треба усавршавати технолошку базу домаће ракетно-космичке индустрије, сматра Моисејев. Побољшавши технолошку базу, треба планирати будуће летове. Ми смо велика земља, имамо ресурсе, људе. Ако пожелимо, ми то можемо да урадио, рекао је експерт. Моисејев је подржао идеју формирања Центра пилотиране космонаутике, који треба да буде реализован на бази главног инситута Русокосмоса – ЦНИИМАШ.

Раније је заменик шефа Федералне космичке агенције (Роскосмос) Сергеј Савељев изјавио да је повратак у космос озбиљно и задуго један од приоритетних задатака руске космонаутике на данашњи дан.

Са своје стране потпредседник Дмитриј Рогозин је саопштио да је Роскосмосу заједно са низом министарстава поручено да у сарадњи са Руском академијом наука и државном корпорацијом Росатом проради и формира предлоге о сврсисходности реализације националног пројекта Проучавање далеког космоса. Кључне области разрада у оквиру овог националног пројекта биће производња нуклеарних енергетских постојојења и плазмених технологија преласка енергије, развој биотехнологија, роботике и нових материјала.

На крају ће бити створени услови за квалитетан скок у осигурању технолошке спремности за освајање космичких природних ресурса, соларне енергије и ресурсног потенцијала Месеца, Марса и астероидног појаса, истакао је Рогозин.

Један од приоритетних задатака развоја космонаутике у Русији је освајање Месеца. Искрцавање на њега планирано је за 2030. годину са каснијом организацијом орбиталне базе, где ће постепено бити смештени пробни полигони за нагомилавање и пренос енергије на растојању и за испитивање нових мотора. Сада за реализацију планова за лет на Месец и његово освајање разрађује се пројекат супертешке ракете носача носивости до 80 тона.