Украјина на прагу грађанског рата

05-05-2014 05:28:09 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Mikhail Voskresensky/ vostok |


Украјинска криза изгледа да је прешла тачку с које нема повратка. Чак у оним европским медијима који су до 2. маја још делили становништво Украјине на ”праве патриоте” и ”сепаратисте”, признају да Украјина више никада неће бити иста пошто су неонацисти Десног сектора спалили живе скоро 50 људи у Дому синдиката у Одеси. Европска штампа признаје да је сукоб у Украјини достигао критичну масу.

Како сматра лист Индепендент и аустријски ТВ канал ORF, ако Кијев и његови западни покривитељи буду и даље настављали свој курс, још више становника на истоку земље почеће да тражи помоћ од Русије. Чак ако украјинској армији и пође за руком да заузме неки мало значајан град, тешко да ће јој поћи за руком да освоји читав регион, где се становништво у већини односи према тој армији непријатељски, написао је 5. маја Индепендент. Британски Би-Би-Си са своје стране признаје да се сви рапорти кијевске власти о тобожњим победама на истоку претварају приликом провере у чисти блеф. У Славјанску, Крематорску, Доњецку, Луганску устаници држе своје положаје.

На истоку Европе већ је започео рат, а влада ЕУ ништа не чини како би се реално разабрала са дневним редом Русије у Украјини, приметио је Индепендент. Поражава то што им је довољна верзија о томе да се главни план Кремља састоји у томе да одреже још један део Украјине у области Доњецка. Мада друга анексија дела Украјине аутоматски и заувек ће лишити Москву утицаја на преостале две трећине територије земље. Немогуће је да би то било у интересима Москве.

Власти у Кијеву не само да сносе одговорност за крваве злочине у Одеси, већ су и њихови саучесници, изјавио је секретар за штампу руског председника Дмитриј Песков.

- Ми сада схватамо колико су правилна била дејства председника Владимира Путина и становништва Крима које је изјавило да жели да се поново споји са Русијом. Да председник Путин није заузео тако одлучан став, а становништво Крима гласало на референдуму у корист спајања, такво крвопролиће и такви злочини би могли да се догоде на Криму. После онога што се десило у Одеси, ми не схватамо о каквим изборима још може да се говори у Кијеву? О каквим изборима могу да говоре у европским престоницама и у Вашингтону?

У ствари после почетка казнене акције против народа Украјине на Истоку, после трагедије у Одеси, већина европљана је већ схватила да у Кијеву влада не влада, већ хунта, која је заузела власт после војног пуча, каже познати фински историчар и публициста Јохан Бекман. Проблем је у томе што владе на Западу још нису схватиле шта даље да раде са кијевском влашћу, сматра Бекман.

- Код нас новинари уместо да пишу ”влада Украјине” већ пишу ”привремена влада у Кијеву”. Чак западни новинари су схватили да је то некаква привремена формација. Мораће да мењају став, мораће да јачају дијалог са Русијом. Можда Русија чак позове Запад да учествује у новој конференцији о Украјини и помогне да се нађе излаз из кризе.

Одеса сахрањује жртве трагедије у петак, погинуле у диму и ватри, од метака, приликом пада са прозора зграде Дома синдиката. Укупно се саопштава од 46 погинулих.

У међувремену у Одесу из Кијева је упућен специјални батаљон МУП-а који је недавно на брзу руку формиран од присталица кијевске хунте. Кијевске власти више не мгоу да верују локалној полицији и упућују најуг и исток лојалне одреде исељеника из западних области. Исто тако су поступали у својим казненим експедицијама нацистичке окупационе власти за време Другог светског рата.


Читајте више на
Украјина из минута у минут