Украјински парламентаризам: самораспуштање и ратно стање

19-06-2014 10:37:34 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Evgeny Kotenko/ vostok.rs |


Петар Поршенко одмах после победе на председничким изборима изјавио је: Раду треба поново изабрати. Наравно да су тако ауторитетну изјаву подржале — после краће паузе — партије парламентарне коалиције. Шта не одговара украјинском председнику у актуалном парламенту?

Као прво, он треба да потврди своју победу и да формира владу коју ће моћи да контролише — уместо актуалног кабинета Јацењука. Поред тога, радикали су фактички истиснули из Раде Партију региона и комунисте. А мкар реда ради опозиција је у парламенту потребна.

Председник има три основе да распусти Раду по закону: одсуство коалиције, оставка владе и немогућност формирања нове, као и немогућност парламента да ради у пленарном режиму. Али чак ако очигледне основе неће бити, нова кијевска власт, као и увек, нешто ће смислити. А за сада посланци бурно разматрају нацрт закона о јачању државне границе и обраћање председнику о увођењу ратног стања у Доњецкој и Луганској области. Текст последњег за сада није усаглашен, али то је питање времена. Мада и без ратног стања Кијев је применио на Југоистоку читав свој арсенал. Тако да ће сада пожелети да ретроактивно легализује своја дејства, сматра експерт Руског института за стратешка истраживања Олег Неменски.

- У суштини одавно је требало увести ратно стање, ради извођења тако масовних војних акција. Али нису могли, зато што би тада били осујећени избори 25. маја. Друга је ствар што је Рада предузела за то одређене кораке, усмерене на легализацију таквих масовних војних дејстава. Несумњиво војна кампања на истоку Украјине се не зауставља, она ће се развијати даље. И мировне иницијативе Порошенка о којима он некад говори, само су реторика.

Ако некоме иде на руку увођење ратног стања, онда су то радикали. Између осталог, иницијатива потиче управо од странке Свобода Олега Тјагњибока, истиче директор Института за руску емиграцију Сергеј Пантелејев.

- Они желе још више крви, желе да очисте читав Донбас, тако да тамо више не буде никаквих проблема са локалним становништвом. Потпуна некажњеност коју предвиђа увођење ратног стања, када може да се ради било шта — то је циљ који себи постављају украјински радикали. Они директно изјављују да су наследници нациста.

Према мишљењу експерта, увођење ратног стања значи признање унутарукрајинског конфликта. Али у данашњој ситуацији и нови састав парламента, чак ако и постави себи циљ достизање грађанског мира у Украјии — ништа више неће постићи. Мада актуални званични Кијев то, по свему судећи, ни не брине. Уводећи ратно стње он рачуна да ”очисти” Југоисток, али то тешко да ће му поћи за руком, сматра председник организације Руска Заједница Украјине Константин Шуров.

- Ратно стање неће имати никакав значај за Доњецку и Луганску област. Из то једноставног разлога што је кијевска власт тамо само на појединим местима присутна. На читавој територији Луганске и Доњецке области практично власт већ прелази у руке локалних органа власти који су формирани после референдума 11. маја, када је била проглашена независност.

А Рада ће ипак морати да се сама распусти. Председник Порошенко је већ изјавио да очекује управо такву одлуку посланика.

Игор Силецки,

Читајте више наУкрајина из минута у минут