Налазите се на страници > Почетна > Економија > Гасни снови Европе

Гасни снови Европе

24-06-2014 11:23:09 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Наде ЕУ још су живе. Да ли је много остало? Питање је реторско, кажу експерти. Усрдној жељи Брисела да нађе алтернативу руском гасу можемо само да се дивимо. Европски чиновници са својом диверзификацијом јуре по целом свету и, како они сматрају, испуњавају мисију пред својим штићеницима. Само осетни резултати за сада се не виде.

Већ изгубивши рачуницу, ЕУ је решила да одабере новог гасног спациоца — Туркменистан. За то је председник земље Гурбангули Бердимухамедов сазнао за време посете Будимпешти. За сваку дражву такав предлог је врло ласкав. Како да не буде... снабдевати гасом читав регион... Свакоме ће се допасти. Уз то дали су им још и комплимент. Према скромним прорачунима енглеске компаније ВР, Туркменистан је на 4. месту у свету по резервама гаса. И некако се подударило да је реферат ВР завршен пред европску турнеју Гурбангулија Бердимухамедова.

На површини све је лепо и стране се слажу са срећним окретом судбине. Ипак, ако се закопа дубље, подводних каменова има безброј. Прво што пада у очи су спољни фактори за изградњу туркменистанског гасовода Исток-Запад. Према пројекту цеви ће бити постављене преко дна Каспијског мора до обала Азарбејџана. Како истичу експерти, теоријски то је могуће. Али у пракси тешко. Као прво, још није одређен статус Каспијског мора. Решење овог проблема може да траје годинама. Као друго, еколози су против. Сви стручњаци у исти глас изјављују да ће гасовод преко Каспијског мора нанети непоправљиву штету природи. А надаље ће испливати на површину интереси других учесника тржишта.

Један од примера, Извођење туркменистанског гаа у страну Европе реално је само преко Прикаспијске низије у Ирану. А у контексту односа Иран-САД и ЕУ, та варијанта нема шанси чак ни у даљој перспективи. Уз то сам Иран није заинтресован за то да Туркменистан избија на европско тржиште као конкурент. И то још није све Ради се о томе што је за скоро све резреве природног гаса Туркменистана везна Кина. Све је платио Пекинг. Милијарде јуана су потрошене на извиђање и уређење налазишта, на стварање инфраструктуре. Експерти сумњају да ће Кина ћутећи гледати на то што гас намењен њој одлази у Европу. За Пекинг је овај туркменистански пројекат један од стратешких. Испада да ће Европа бити приморана да распетљава читаво клупко проблема, пре него што добије туркменистански гас. Између осталог, слична ситуација је и са другим чедима ЕУ — Транјадранским гасоводом који такође дотиче интересе Каспијског и Блискоисточног региона.

Олег Обухов,